Salı 21 Şevval 1445 - 30 Nisan 2024
Türkçe

Berberlik Eğitimi İçin Peruk Satın Almak Ve İnsan Saçı Satmanın Hükmü

Soru

Berberlikte saç kesim alıştırmaları amacıyla peruk satın almanın hükmü nedir? Peruka uygulanan kesim modellerini görüntüsünü çekip yayınlamak caiz mi?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Birincisi:

Peruk takmak haramdır. Zira bu konu (1171) ve (141074) nolu soruların cevaplarında açıklanmıştır.

İkincisi:

Kesim modelleri üzerine alıştırma yapmak için insan saçından imal edilmeyen perukları satın almakta sakınca yoktur. Ayrıca bunların görüntülerini çekmek ve yaymakta da sakınca yoktur. Ancak söz konusu kesim ve tarama modelleri, kafir ve fasıklara benzeyen şekillerde olmaması gerekir.

Satın alınan saç/peruk; insan saçı ise bunu almak, satmak veya kullanmak caiz değildir.

El Hidayet Şerhulbidaye 3/46: “İnsan saçını satmak ve ondan faydalanmak caiz değildir. Çünkü Adem oğlu onurlu bir varlıktır. Ona bağlı herhangi bir şeyi değersizleştirmek caiz değildir.

El Behuti, Keşşaf el Kina 1/57: saygı itibarıyla insan saçı tahir/temiz olmasıyla birlikte onu kullanmak caiz değildir. Yüce Allah şöyle dedi: “Andolsun, biz insanoğlunu şerefli kıldık.” (İsra/70)

El Mevsua el Fıkhiye 26/102: Fıkıh alimleri bir insanın saçının satın alınması, satılması veya herhangi bir şekilde kullanılması caiz olmadığına dair ittifak etmiştir. Çünkü Ademoğlu onurlu ve Allah tarafından yüceltilmiş bir varlıktır. Bu nedenle onun bir parçası olan her hangi bir şeyi değersizleştirmek caiz değildir.