Cumartesi 11 Şevval 1445 - 20 Nisan 2024
Türkçe

Yemin kefaretinde yemek yedirme imkanı olduğu halde oruç tutmak

Soru

Bir yemin kefaretinde yemek yedirme imkanım olduğu halde üç gün oruç tuttum, yaptığım doğru mu?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Yemek yedirme, giydirme veya âzad etme imkânı olduğu halde oruç tutmak geçerli değildir. Çünkü yüce Allah ayette oruç tutmayı; yedirmek, giydirmek ve azad etme imkanı olmadığı takdirde meşru kılarak sıraya koymuştur. “Allah sizi, yeminlerinizdeki 'rastgele söylemelerinizden, boş sözlerden' dolayı sorumlu tutmaz, ancak yeminlerinizle bağladığınız sözlerden dolayı sizi sorumlu tutar. Onun (yeminin) keffareti, ailenizdekilere yedirdiklerinizin ortalamasından on yoksulu doyurmak ya da onları giydirmek veya bir köleyi özgürlüğüne kavuşturmaktır. (Bunlara imkan) Bulamayan (için) üç gün oruç (vardır.) Bu, yemin ettiğinizde (bozduğunuz) yeminlerinizin keffaretidir. Yeminlerinizi koruyunuz. Allah, size ayetlerini böyle açıklar, umulur ki şükredersiniz.” (Maide/89)

En iyisini Allah bilir.

Kaynak: Daimi Fetva Kurulu 13/23