Perşembe 18 Ramazan 1445 - 28 Mart 2024
Türkçe

Küçük Kızların Kısa Ebise Giymesi

Soru

Ergenlik çağına ermeyen küçük kızların, pantolon veya kısa elbise giymelerinin hükmü nedir?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Küçük erkek ve kızların avretlerinin sınırıyla ilgili Kur’an ve Sünnet’ten net bir delil bulunmamaktadır. Ancak fıkıh alimlerin çoğuna göre, genç kız çekici olduğunda avreti büluğ çağına giren kızların avreti gibidir. Fakat çekici değilse belirlenen sınıra varıncaya kadar örtü konusunda ruhsat verilir.

Şeyh İbn Useymin şöyle dedi:

 Küçük kızın avreti için bir hüküm yoktur. Böylece büyük kadınlar gibi elini, yüzünü, boğazını ve ayaklarını örtmesi vacip değildir. Kızı buna zorlamak da gerekmez. Fakat erkeklerin dikkatini çeker ve şehvet uyandırır duruma gelirse fitneyi bertaraf etmek için örtünür. Bu da kadınlara göre değişir. Bazıları çabuk gelişir, bazıları ise geç gelişir.

Kızların kısa elbise giyme konusu ise, doğrusu ve faziletlisi olan kızları bu tür elbiselere alıştırmamaktır. Nasıl ki İslam’da çocuklara namaza alışkanlık bir dönemi belirtmişse aynı şekilde tesettürde de alıştırma aşaması olması daha doğru olacaktır. Dokuz yaşına giren kız, ergenlik çağına ermeden tesettüre alıştırılıır.

Bu yaşta kızların avreti sadece göbek ile diz arası olarak söylemek mümkün değil.

Şeyh İbn Useymin şöyle dedi: Gördüğüm kadarıyla kızları kısa elbiseleri giydirmek doğru değil. Çünkü kızlar bunlara alışır ve daha sonra bunları bırakamayabilir. Doğrusu çocukları tesettür elbiselere ve utangıçlığa alıştırmaktır. Zira utanma duygusu imandandır. (Mecelle dave sayı 1709, s. 35)

Bilindiği gibi yedi yaş altı için avret hükmü yoktur. Ancak küçük yaştaki kızlara kısa ve uygunsuz elbise giydirmek onları büyüyünce de utanmamayı ve avret yerlerini çekinmeden açmasını kolaylaştıracaktır.

Doğrusu küçük olsa dahi kızlara tesettürlü elbiseler alıştırmaktır.