Perşembe 18 Ramazan 1445 - 28 Mart 2024
Türkçe

Yolcu kimse, namazını dört rekât olarak cemaatle mi, yoksa tek başına iki rekât olarak mı kılmalıdır?

Yayınlama tarihi : 28-11-2012

Gösterimler : 8519

Soru

Ben, yolculukta bulunuyordum. Akşam ve yatsı namazını cem' ve kasrederek kılmak için otobüsten indim ve mescide girdim. Akşam namazını kıldıktan sonra yatsı namazını kılmaya niyet ederken mescitte yatsı namazı için kâmet getirildiğini gördüm. Bu durumda cemaatle dört rekât mı, yoksa tek başıma niyetime göre iki rekât kılıp yolculuğa devam edeyim mi (yola çıkayım mı)?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Hamd, yalnızca Allah'adır.

Cemaat namazı, hem mukimlik, hem de sefer halinde erkeklere farzdır. Eğer mescitte yolcu olan bir cemaati namaz kılarken bulursan, sen de onlarla birlikte namazı kasrederek kılarsın. Yoksa mukim olan cemaatle dört rekât olarak kılarsın.

Değerli âlim Muhammed b. Salih el-Useymîn -Allah ona rahmet etsin- bu konuda şöyle demiştir:

"Cemaat namazı yolcudan sâkıt olmaz (düşmez). Çünkü Allah Teâlâ savaş hâlinde iken cemaat namazını emrederek şöyle buyurmuştur:

وَإِذَا كُنْتَ فِيهِمْ فَأَقَمْتَ لَهُمُ الصَّلاَةَ فَلْتَقُمْ طَآئِفَةٌ مِنْهُم مَعَكَ وَلْيَأْخُذُواْ أَسْلِحَتَهُمْ فَإِذَا سَجَدُواْ فَلْيَكُونُواْ مِنْ وَرَآئِكُمْ وَلْتَأْتِ طَآئِفَةٌ أُخْرَى لَمْ يُصَلُّواْ فَلْيُصَلُّواْ مَعَكَ وَلْيَأْخُذُواْ حِذْرَهُمْ وَأَسْلِحَتَهُمْ وَدَّ الَّذِينَ كَفَرُواْ لَوْ تَغْفُلُونَ عَنْ أَسْلِحَتِكُمْ وَأَمْتِعَتِكُمْ فَيَمِيلُونَ عَلَيْكُم مَيْلَةً وَاحِدَةً وَلاَ جُنَاحَ عَلَيْكُمْ إِنْ كَانَ بِكُمْ أَذًى مِن مَطَرٍ أَوْ كُنتُمْ مَرْضَى أَنْ تَضَعُواْ أَسْلِحَتَكُمْ وَخُذُواْ حِذْرَكُمْ إِنَّ اللّهَ أَعَدَّ لِلْكَافِرِينَ عَذَاباً مُّهِيناً [ سورة النساء من الآية: ١٠٢]

"(Ey Peygamber!) Sen (savaş meydanında) içlerinde bulunup da onlara namaz kıldırmak istediğin zaman, onlardan bir grup ayağa kalkıp seninle namaza dursunlar, silahlarını da yanlarına alsınlar.Namazda olanlar secdeye vardıklarında, diğer birgrup düşmana yüzlerini dönmüş bir halde sizi korumak için arkanızda dursunlar. (İlk grup, ikinci rekâtı kendileri kılıp selâm verdikten sonra), namaza henüz başlamamış olan diğer grup gelip seninle birlikte namaza dursunlar.(Bir rekâtı seninle birlikte kıldıktan sonra, ikinci rekâtı kendileri tamamlasınlar). Düşmanlarından sakınıp silahlarını da yanlarına alsınlar." (Nisâ Sûresi: 102)

Buna göre bir kimse, kendi memleketinden başka bir memlekette ise, ezânı işittiği zaman mescitteki cemaate gelmesi gerekir. Ancak mescide uzak ise veya yol arkadaşlarını kaybetmekten endişe ediyorsa, bu takdirde cemaatten ayrı olarak tek başına kılabilir. Zirâ ezân veya kâmeti işiten kimsenin cemaatle namaz kılmasının farziyetine delâlet eden deliller umumidir." ("Mecmû' Fetâvâ İbn-i Useymîn"; c: 15, s: 1065)