Perşembe 18 Ramazan 1445 - 28 Mart 2024
Türkçe

İhram elbisesini giyemeyen kimse, kendi elbisesini giyebilir mi?

Soru

Felçli olduğu için ihram elbisesi giyemeyen bir kimse, umre edâ etmek istemektedir. Bu kimse kendi elbisesiyle umre yapabilir mi? (Eğer bu şekilde umre yaparsa,) kendisine keffâret gerekir mi?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Hamd, yalnızca Allah'adır.

Evet, bir insan ihram elbisesini giyemiyorsa, kendisine uygun ve giyilmesi câiz olan başka bir elbise giyebilir.İlim ehlinin görüşüne göre bu kimsenin Mekke'de fakirlere dağıtmak üzere bir koyun veya keçi kesmesi veya 6 yoksulu doyurması -ki her yoksul için o belde halkının yediğinden yarım sa'y miktarı yiyecektir- veyahut 3 gün oruç tutması gerekir.

İlim ehli, başı tıraş etmenin keffâreti olarak aşağıdaki âyette geçen ile kıyas ederek bu şekilde söylemişlerdir.

... وَلاَ تَحْلِقُواْ رُؤُوسَكُمْ حَتَّى يَبْلُغَ الْهَدْيُ مَحِلَّهُ فَمَنْ كَانَ مِنْكُمْ مَرِيضاً أَوْ بِهِ أَذًى مِنْ رَأْسِهِ فَفِدْيَةٌ مِنْ صِيَامٍ أَوْ صَدَقَةٍ أَوْ نُسُكٍ ... [ سورة البقرة من الآية: 196 ]

"... Kurban yerine varıncaya kadar, başlarınızı tıraş etmeyin.Kim, içinizden hasta olursa veya başında bir eziyet bulunursa; ona oruçtan, sadakadan veya kurbandan fidye..." (Bakara Sûresi: 196)

Nitekim Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem- de orucun 3 gün, sadakanın, her yoksul için yarım sa'y yiyecek olmak üzere 6 yoksulu doyurmak olduğunu ve âyette geçen nüsük'ten kastın bir koyun veya keçiyi kesmek olduğunu beyan etmiştir. Bu meselede koyun veya keçinin kesilmesi ile 6 yoksulu doyurmak, ihtiyatlı olarak Mekke'de olmalıdır. Çünkü ihramın yasağının dikişli elbiseyle çiğnenmesi, tehallüle (helalliğe girmeye) kadar devam eder."

Kaynak: (Mecmû'u Fetâvâ İbn-i Useymîn; c: 21, s: 138)