Perşembe 18 Ramazan 1445 - 28 Mart 2024
Türkçe

Hastalık sebebiyle yemekten yasaklanan hastanın oruç tutması gerekir mi?

Soru

Ben, bir ameliyat geçirdim ve üç gün süreyle bir şey içmekten yasaklandım. Üç gün sonra sadece su ve meyve suyu içmeme izin verildi. Ramazan ayının ilk günü, bu üç günlük sürenin ikinci gününe tesadüf etti. Bu arada doktor bana Ramazan'ın ilk günü yemek yemeye başlamamı istedi.Çok acıktığım ve oruç tutamayacağım için Ramazan'ın ilk günü oruç tutmadım. Ramazan'ın ikinci günü de oruç tutmayacağım.
Bu yaptığım câiz midir?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Hamd, yalnızca Allah'adır.

Görünen o ki, oruç tutmamakla mazeretli sayılırsınız. Çünkü sizde, hâlâ hastalık mazereti bulunmaktadır.

Nitekim Allah Teâlâ, orucun farziyetini hastadan düşürdüğünü beyan ederek şöyle buyurmuştur:

((... فَمَنْ كَانَ مِنْكُمْ مَرِيضاً أَوْ عَلَى سَفَرٍ فَعِدَّةٌ مِنْ أَيَّامٍ أُخَرَ ) ...)) [ سورة البقرة من الآية: 184 ]

"... Sizden kim, (oruç tutamayacak kadar) hasta veya yolcu olursa, (oruç tutamadığı günler kadar) başka günlerde kaza eder..." (Bakara Sûresi: 184)

Görünen o ki, Ramazan'ın ilk günü ile ikinci günü hastalık mazereti sebebiyle oruç tutmamanız câizdir. Ramazan ayı bittikten sonra tutmadığınız iki günü, vaktiniz ve gücünüz elverdiği şekilde arka arkaya veya ayrı ayrı kaza etmeniz gerekir.

Ramazan ayı biter bitmez hemen kaza orucunu tutmaya çalışmanız daha evlâdır.