Perşembe 23 Rebiül-Evvel 1446 - 26 Eylül 2024
Türkçe

Cinsel ilişkinin adabı

Soru

İslam dininde yeme, içme ve giyinme gibi davranışların adabı mevcuttur. Bu bağlamda cinsel ilişkinin de adabı var mı? Bu konuda sahih hadis mevcut mu?

Allah’a hamd olsun.

Evet, İslam dini bize her şeyi öğretmiştir, insanların yaşamlarında din ve dünya işlerinde gerekli her davranışın hayırlı şekli belirtilmiştir. Çünkü bu din Allah’ın dinidir.

Şüphesiz cinsellik, yaşamın önemli bir konusu olup dinimiz bununla ilgili adap ve hükümleri beyan etmiştir. Nitekim cinsel ilişki, sadece hayvansal bir dürtü olup şehvetle sınırlı değildir. Bilakis bu davranış salih niyetle yapıldığında ibadet seviyesine çıkar ve kişi bununla sevap kazanır.

İslam’da cinsel ilişkinin amaçları

Sünnette cinsel ilişkinin maksadı beyan edilmiştir. İbn Kayyım r.h Zad el Mead adlı eserinde şöyle dedi: “Cinsel ilişkide Nebi s.a.v’in sünneti ise en mükemmel metod sayılır. Zira bu metodla arzular tamamlanır, mutluluk gerçekleşir ve amacına yönelik maksatlar hasıl olur. Şüphesiz cinsel ilişki temel olarak üç maksat için vardır:

Birincisi: Neslin korunması ve yüce Allah’ın takdir ettiği insan sayısının tamamlanmasıdır.

İkincisi: Vücuttu kaldığı takdirde zarar verecek sıvının dışarıya atılması

Üçüncüsü: Şehveti söndürmek, haz almak ve eğlenmek. Bu üçüncü husus cennette olacak ancak diğer maksatlar cennette olmayacaktır. Zira cennette çoğalma olmadığı gibi vücutta da sıvı birikme sorunu da olmayacaktır. Doktorlar cinsel ilişkinin sağlığı koruduğuna dair tespitleri vardır. (Tıb el Nebevi s. 249?)

Şeyh şöyle devam etti: Cinsel ilişkinin faydalarından bazıları da şöyledir: Gözü haramdan sakındırmak, iffetini haramdan korumak, aynı hususu da kadın eşine sağlamak, bu husus hem dünya hem ahirette kişiye fayda sağlar. Rasulullah Sallallahu Aleyhi Vesellem de cinsel ilişki kurar ve bunu severdi, bu konuda şöyle demiştir: “Bana dünyanızdan kadın ve koku sevdirildi” (Ahmed 3/128, Nesai 7/61)

Başka bir hadiste “Ey genç topluluğu! Aranızdan evlenmeye gücü yetenler evlensin. Çünkü evlenmek, gözü haramdan korumak ve iffeti muhafaza etmek için en iyi yoldur.” (Buhari 9/92, Muslim 1400)

İslam’da Cinsel ilişkinin adabı

Cinsel ilişki esnasında riayet edilmesi gereken hususlardan bazıları şöyledir:

1-Bu konuda niyeti Allah rızasını kazanmak için getirmek, kendini ve eşini haramdan korumak ve İslam ümmetinin sayısını artırmaktır. Bu konuda haz ve arzularını tatmin etse de buna karşılık sevap kazanacağını bilmelidir. Ebu Zer r.a’dan rivayetle Rasulullah Sallallahu Aleyhi Vesellem şöyle dedi: “Birinizin eşiyle cinsel münasebet kurmasıyla da sadaka vardır” bunun üzerine sahabeler: Ey Allah’ın Rasulü! Birimiz şehvetini giderdiği halde nasıl sevap kazanır? Rasulullah: “Nasıl ki bir kimse şehvetini haram yolla giderdiğinde günah kazanırsa aynı şekilde helal yolla giderdiğinde sevap kazanır” (Muslim 720) şüphesiz bu durum, yüce Allah’ın bu mübarek ümmetin üzerinde büyük fazlı ve ihsanıdır. Allah’a şükürler olsun ki biz de bu ümmetteniz.

2- cinsel ilişkiye oynaşma, öpüşme ve ön sevişme ile başlamak. Rasulullah Sallallahu Aleyhi Vesellem eşleriyle oynaşır ve öperdi.

3-Eşiyle cinsel ilişki kurduğunda şu duayı okur: Allah'ın ismiyle, Allah'ım, bizi ve bize vereceğin evladımızı şeytanın şerrinden muhafaza eyle. Rasulullah Sallallahu Aleyhi Vesellem şöyle dedi: “Bunu der ve bu beraberlikten çocukları olursa, şeytan ona hiç zarar veremez.” (Buhari 9/187)

4-Eşiyle vajina yoluyla herhangi şekilde ilişki kurabilir ister önden ister arkadan önemli olan ilişki ön avreti/ çocuk doğarken çıktığı yerden olmasıdır. Yüce Allah şöyle demiştir: “Kadınlar sizin ekeneğinizdir; ekeneğinize nasıl isterseniz öyle yaklaşın.” (Bakara 223)

Cabir b. Abdullah r.a’dan rivayetle şöyle dedi: Yahudiler şöyle derlerdi: Erkek eşine arkadan ilişki kurarsa çocuk şaşı doğar, bunun üzerine bu ayet inmiştir. Nebi s.a.v şöyle dedi: Önden veya arkadan fark etmez önemli olan fercinden giriş olmasıdır. (Buhari 8/154, Muslim 4/156)

Kadınla ters ilişki kurmak caiz m?

5-Hiçbir şekilde erkek eşiyle ters ilişki kuramaz. Yüce Allah şöyle dedi:

En iyisini Allah bilir. “Kadınlar sizin ekeneğinizdir; ekeneğinize nasıl isterseniz öyle yaklaşın.” Şüphesiz ekin yeri ferç/vajinadır, çocuğun doğduğu yerdir. Nebi s.a.v şöyle dedi: “Kadınlara anüsten ilişki kuranlar lanetlidir” (İbn Adi1/211, Elbani sahih demiştir, Adab el Zifaf s. 105)

Şüphesiz bu davranış fıtrata ve yaratılışa aykırıdır. Sağlıklı insanların tiksindiği bir durum olup kadına zevk vermediği gibi bu pislik ve dışkı yeridir. Haram olduğuna dair başka delillerde mevcuttur.

6-Eşiyle ilişki kurduktan sonra tekrar ilişki kurmak isterse abdest alır.

Nebi s.a.v şöyle demiştir: “Biriniz eşiyle cinsel ilişkiye girdikten sonra, eğer bu ilişkisini tekrarlamak isterse iki ilişki arasında abdest alsın, zira bu yeniden ilişkiye girmek için canlılık verir.” (Muslim 1/171)

Ancak bu abdest vacip olmayıp mustehaptır. Şayet iki ilişki arasında gusül alırsa daha faziletli olur. Nitekim Ebu Rafi r.a’dan rivayetle Nebi s.a.v bir günde tüm eşleriyle cinsel ilişki kurdu, her münasebetten sonra yıkanırdı, ben de ey Allah’ın Rasülü! Neden tüm gusüllerin yerine bir kere gusül almıyorsunuz? Nebi s.a.v şöyle dedi: “Böylesi daha hoş ve daha temizdir” diye cevap verdi.(Ebu Davud, Nesai 1/79)

Ne zaman cenabetten gusül almak vacip olur?

7- aşağıdaki durumlarda her iki eşin veya birisin gusül alması vacip olur.

  • Her iki eşin cinsel organlarının birleşmesi durumunda, Nebi s.a.v şöyle dedi: “Cinsel organ diğer cinsel organına dokunduğunda gusül vacip olur” (Ahmed, Muslim 526) ister meni aksın veya akmasın bu durumda gusül vacip olur. Buradaki organın diğer organa dokunmasından maksat penis başının kadın vajinasına girmesidir. Sade dokunuş değildir.
  • İki organ arasında birleşme olmasa bile meninin akması, Nebi s.a.v şöyle demiştir: (Gusül için) su, akan su (meni) nedeniyledir.” (Muslim 1/269)

El Beğavi Şerh el Sünne 2/9 şöyle dedi: Cenabetten gusül almak iki durumda vaciptir: Penisin vajinaya girmesiyle veya erkek ve kadından meninin akmasıyladır. Şer’i gusül şekliyle ilgili detaylı bilgi için (83172 ) numaralı sorunun cevabına bakınız.

Her iki eş aynı yerde çıplak olarak yıkanabilirler.

Aişe r.a şöyle dedi:  Ben ve Allah Rasûlü sallallahu aleyhi ve sellem cünüplükten dolayı bir kaptan yıkanırdık. Ellerimiz kap­ta birbirine karışırdı. Benden önce davranırdı ve ben de ona: bana bırak, bana bırak derdim. (Buhari, Muslim)

8-Gusül alması vacip olan kişinin yatması ve guslü namazdan öncesine kadar erteleyebilir. Ancak yatmadan önce gusül alması mustehaptır. Ömer r.a’nun hadisine göre Ey Allah’ın Rasulü! Birimiz cenabetli iken yatabilir mi? Nebi s.a.v şöyle dedi: “Evet, isterse abdest alır” (İbn Hibban232)

Adet döneminde olan kadınla cinsel ilişki kurmak caiz mi?

9-Adet/hayız döneminde olan kadınla cinsel ilişki kurmak haramdır. Yüce Allah şöyle dedi: (Bakara 222)

Hayızlı eşiyle ilişki kuran kişi bir dinar veya yarım dinar tutarında sadaka vermesi gerekir. Zira hadislerde bu şekilde geçmektedir. Ancak adetli kadınla vajina bölgesi hariç diğer uzuvlarıyla kendini tatmin edebilir. Aişe r.a’dan rivayet edildiğine göre şöyle dedi: Rasulullah Sallallahu Aleyhi Vesellem birimiz hayızlı olduğunda izar giymesini emreder ve bu şekilde onunla yatardı. (Buhari, Muslim)

Cinsel ilişkide gebeliği engellemek caiz mi?

10- Koca çocuk istemediğinde ve eşi de kabul ettiğinde gebeliği engelleyebilir veya prezervatifkullanabilir. Nitekim kadının da çocuk sahibi olma hakkı vardır. Cabir b. Abdullah r.a’dan rivayetle şöyle dedi: Rasulullah Sallallahu Aleyhi Vesellem zamanında cinsel ilişkide gebeliği engellerdik, bu durum Nebi s.a.v’e ulaştığı halde bizi alıkoymazdı. (Buhari 9/250, Muslim 4/160)

Ancak en doğrusu bunu yapmamaktır. Çünkü ilişkide kadının zevk almasını engeller veya azaltır, ayrıca evliliğin amaçlarından olan neslin çoğaltılması ilkesine aykırıdır.

Eşler arasında olan ilişkiyi yaymak caiz mi?

11-iki eş arasında cinsel ilişkiye dair vuku bulan her hangi bir hadiseyi yaymak haramdır. Hatta bu en kötü davranışlardan biridir. Nebi s.a.v şöyle dedi: “Kıyamet gününde Allah Teâlâ’ya göre en şerli insan, eşiyle ilişki kurduktan sonra onun sırrını ifşâ eden kimsedir.” (Muslim (4/157)

Esma bint Yezid Rasulullah Sallallahu Aleyhi Vesellem’in yanında iken etrafta erkekler ve kadınlar da oturuyorlardı. Nebi s.a.v şöyle dedi: “Olur ki erkek eşiyle yaptığını anlatır, olur ki kadın eşiyle kurduğu ilişki detayını anlatır” toplum sustu ve cevap vermedi, ben: Evet ey Allah’ın Rasulü!, böyle yaparlar. Nebi s.a.v: “Böyle yapmayın, bunun misali bir erkek şeytan bir kadın şeytanla buluşur ve insanların bakışları altında ilişki kurmaları gibidir” (Ebu Davud 1/339, Elbani Adab el Zifaf s. 143)

Bizi bu yüce dine muvaffak kılan yüce Allah’a hamd olsun, bizi dünya ve ahiret hayrına ulaştıran yüce Allah’a hamd olsun ve peygamberimiz Muhammed’e salat ve selam olsun.

Kaynak: Şeyh Muhammed Salih El Muneccid