Salı 9 Ramazan 1445 - 19 Mart 2024
Türkçe

ORUÇLUNUN, YAŞADIĞI ÜLKEDEKİ MÜSLÜMANLAR ORUÇLU OLDUĞU HALDE, SUUDİ ARABİSTAN'A UYARAK BAYRAM ETMELİ MİDİR?

Soru

Biz, yaşadığımız ülkede Ramazan ayını 30 güne tamamladık. Suudi Arabistan'da yaşayanlar ise 29 gün oruç tuttular. Bir arkadaşımın Ramazan'ın 30. günü orucunu yediğini görünce şaşırdım kaldım. Bunun üzerine bana: "Bu gün oruç tutmak haramdır. Çünkü Suudi Arabsitan'da hilâl görüldü", dedi. Arkadaşımın yaptığı şeyin hükmü nedir?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Hamd, yalnızca Allah'adır.

Bir müslüman, yaşadığı ülkede Ramazan ayının başlangıç ve bitişinin sâbit oluşunda dînen gerekli olan hilâlin görülmesine itibar ediliyorsa, oruca başlama ve bayram etmede, bu kimsenin o ülkede yaşayan müslümanlara uymakla emrolunmuştur.

Nitekim (12660) nolu sorunun cevabında bu konu açıklanmıştı.

Fakat bir müslüman, kâfir bir ülkede yaşıyorsa veya yaşadığı ülkede Ramazan ayının başlangıç ve bitişi konusunda kendi arzularına göre hareket ediyorlar ve bu konuda dînen gerekli olan hilâlin görülmesini esas almıyorlarsa, bu takdirde hilâli gören ve şer'î hükümlere bağlı kalan, güvenilir kimselere uymakta herhangi bir sakınca yoktur.

 (50522) nolu sorunun cevabına bakınız. Orada bu konunun bir açıklaması vardır.

Yine en doğrusunu Allah Teâlâ bilir.