Cuma 10 Şevval 1445 - 19 Nisan 2024
Türkçe

Pis kokulu olmasına rağmen çorapların üzerini meshedebilir mi?

Soru

Çorap giymiş birisi, abdest almak üzere yanıma geldi ve abdest alırken çoraplarını meshetmek istedi. Fakat çorapları çok kötü koktuğu için namaz kılanlara eziyet etmekten endişe ediyordu. Bu kimsenin ne yapması gerekir?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Hamd, yalnızca Allah'adır.

Birincisi:

Namaz kılan kimsenin, meleklerin kendisinden rahatsız olmaması ve namaz kılan müslüman kardeşlerine de eziyet etmemesi için, bedeninin ve elbisesinin temiz olması gerekir.

İnsanların Cuma günü kalabalık olacaklarından dolayı (Cuma namazından önce) boy abdesti almaları, misvak kullanmaları ve güzel koku sürünmeleri dînimizce meşrû kılınmış ve müslümanın soğan,sarmısak ve buna benzer kötü kokulu şeyleri yemesi yasaklanmıştır. Yine, soğan veya sarmısak yiyen kimsenin bu kötü kokusuyla kimseye eziyet etmemesi için mescide gelmesi, dinîmizce yasaklanmıştır.

Nitekim Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem- bu konuda şöyle buyurmuştur

حَقٌّ عَلَى كُلِّ مُسْلِمٍ يَغْتَسِلُ يَوْمَ الْجُمُعَةِ، يَتَسَوَّكُ وَيَمَسُّ مِنْ طِيبٍ إِنْ كَانَ لِأَهْلِهِ. [رواه أحمد وصححه شعيب الأرنؤوط في تحقسقه للمسند]

"Cuma günü yıkanması (boy abdesti alması), misvak kullanması, (kendisinin yok ise) âilesinin güzel kokusundan sürünmesi, her müslümanın üzerine bir haktır." (İmam Ahmed; hadis no: 16445. Şuayb el-Arnaût, 'Müsned'in tahkikinde 'hadis, sahihtir' demiştir.)

Câbir b. Abdullah'tan -Allah ondan ve babasından râzı olsun- rivâyet olunduğuna göre, Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem- şöyle buyurmuştur:

مَنْ أَكَلَ الْبَصَلَ وَالثُّومَ وَالْكُرَّاثَ فَلَا يَقْرَبَنَّ مَسْجِدَنَا، فَإِنَّ الْمَلَائِكَةَ تَتَأَذَّى مِمَّا يَتَأَذَّى مِنْهُ بَنُو آدَمَ. [رواه مسلم]

"Soğan, sarmısak ve pırasa yiyen, sakın mescidimize yaklaşmasın! Çünkü melekler, Âdem oğullarının rahatsız oldukları şeylerden rahatsız olurlar." (Müslim; hadis no: 564.)

Eğer bir kimsenin çorapları pis kokuyorsa, onları çıkarıp ayaklarını yıkaması gerekir. Bu kimsenin, çoraplarının ois kokusuyla melekleri ve namaz kılanları rahatsız etmesi kendisine helal olmaz. Eğer bu halde mescide girerse, oradan çıkarılması emredilir.

Ömer b. Hattab'tan -Allah ondan râzı olsun- rivâyet olunduğuna göre, o şöyle demiştir:

إِنَّكُمْ أَيُّهَا النَّاسُ! تَأْكُلُونَ شَجَرَتَيْنِ لا أَرَاهُمَا إِلا خَبِيثَتَيْنِ: هَذَا الْبَصَلَ وَالثُّومَ، لَقَدْ رَأَيْتُ رَسُولَ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ إِذَا وَجَدَ رِيحَهُمَا مِنْ الرَّجُلِ فِي الْمَسْجِدِ أَمَرَ بِهِ فَأُخْرِجَ إِلَى الْبَقِيعِ، فَمَنْ أَكَلَهُمَا فَلْيُمِتْهُمَا طَبْخًا. [رواه مسلم]

"Ey insanlar! Şüphesiz sizler, şu iki bitkiyi, soğan ve sarmısağı yiyorsunuz.Ancak ben,bu ikisini habis (pis/kötü) olarak görüyorum. Andolsun ki ben, Rasûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem-'i, bu iki bitkinin kokusunu mescitte bir kimsenin üzerinde bulduğu zaman, onun mescitten çıkarılıp Baki'e götürülmesini emrettiğini gördüm.Kim bu iki birkiyi yemek isterse, pişirerek onun kokusunu öldürsün (gidersin)." (Müslim; hadis no: 567).

İmam Nevevî -Allah ona rahmet etsin- bu konuda şöyle demiştir:

"Bu hadis, üzerinde sarmısak ve soğan kokusu gibi (pis) koku bulunan kimsenin mescitten çıkarılmasına ve gücü yeten kimsenin de eliyle münkeri ortadan kaldırmasına bir delildir."