Cuma 19 Ramazan 1445 - 29 Mart 2024
Türkçe

Son depremler, dünyanın dönüşünün dengesizliğinden ve tersine dönüş yolunda olmasından mı kaynaklanıyor?

Soru

Geçtiğimiz günlerde Dr. Zağlul el Neccar adına şöyle bir mesaj yayınlandı: Asya kıtasında meydana gelen depremin nedeni, Dünya dönüşünde bir yavaşlama olduğu bu da dünyanın dönüşünde bir dengesizlik ve tersine dönmesinin bir başlangıcı olarak kabul edilir. Ayrıca bu olay; kıyametin büyük alametleri olan güneşin batıdan doğması gibi doğal afetlerin başlangıcıdır. Bu mesaj hakkında ne düşünüyorsunuz ve bu doğru mu?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Dr Zağlul el Neccar adına yayılan mesaj doğru değildir. Bununla birlikte el jazeera tv kanalının sunduğu “Minber el Jezira” adlı programda kendisine bu soru sorulduğunda aşağıdaki açıklamayı yaparak inkar etmiştir:

Birincisi: Ahiretin kanun ve kuralları, dünyanın tüm kurallarına tamamen aykırıdır.

İkincisi: Kıyamet, Kur’an-ı Kerim’de açıklandığı gibi kesinlikle aniden meydana gelir. yüce Allah şöyle dedi: “O göklere de, yere de ağır basmıştır. O, size ancak ansızın gelecektir.” (Araf/187)

Üçüncüsü: Dünyanın kütlesi; yaklaşık altı milyar milyar milyon ton olduğu tahmin ediliyor. Bu deprem, tüm gücüne rağmen dünyanın dönüş hızını değiştiremez veya yavaşlatamaz.

Bazı kişiler şöyle der: - bu internette mevcuttur - bu patlama Dünya'nın dönüş yönünün tersine olsaydı, o zaman dönüş hızını yavaşlatırdı ve eğer Dünya'nın dönüş yönünde olsaydı, o zaman Dünya'nın kendi ekseni etrafındaki dönüş hızını artırır ve her iki durumda da yavaşlama veya hızlanma saniyenin milyonda birini geçmez. büyük alametler Resulullah -sallallâhu aleyhi ve sellem- tarafından büyük bir hassasiyetle tespit edilmiş olup, Allah Resulü -sallallahu aleyhi ve sellem-'in sözlerinin yanında ictihada/yoruma yer yoktur..

Doktor başka programlarda depremin bilimsel açıdan nedenlerini açıkladığı gibi insanların işledikleri günahlarına bir karşılık ve ceza olduğunu da belirtmiştir.

Yüce Allah şöyle buyurdu: “Başınıza her ne musibet gelirse, kendi yaptıklarınız yüzündendir. O, yine de çoğunu affeder.” (Şura/30)

“İnsanların kendi işledikleri (kötülükler) sebebiyle karada ve denizde bozulma ortaya çıkmıştır. Dönmeleri için Allah, yaptıklarının bazı (kötü) sonuçlarını (dünyada) onlara tattıracaktır.” (Rum/41)