Perşembe 18 Ramazan 1445 - 28 Mart 2024
Türkçe

Evde Bakara Suresi Nasıl Okunur? Kaset vb. Cihazlardan Dinlemek Geçerli Olur mu?

Soru

Şeytanları evden kovmak için Bakara suresini sesli okumamız şart mı? Kaset veya CD çalar ile Kur’an okunduğunda amaca varır mıyız? Sureyi tek seferde mi okumamamız gerekir? Parça parça okusak geçerli olur mu?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Şüphesiz Rasulullah Sallallahu Aleyhi Vesellem, Bakara Suresinde bulunan Ayetel Kursi ve surenin son iki ayeti Amenerresulu’nun büyük fazileti olduğunu haber verdiği gibi surenin tamamını da okumanın büyük fazileti olduğunu söylemiştir. Zira Rasulullah Sallallahu Aleyhi Vesellem, Bakara suresi okunan evden kaçtıklarını izah ederken sihirden korunmak veya sihirden kurtulmak için çok etkili olduğunu söylemiştir. Nitekim Ebu Hureyre Radiyallahu anhu’dan rivayet edildiğine göre Rasulullah Sallallahu Aleyhi Vesellem şöyle dedi: “Evlerinizi kabirlere çevirmeyiniz. Şüphesiz şeytan, içinde Bakara sûresi okunan evden kaçar.”(Müslim, 780)

Ebu Umeme el Bahili  Radiyallahu anhu’dan rivayet edildiğine göre Rasulullah Sallallahu Aleyhi Vesellem şöyle dedi:  “Bakara sûresini okuyunuz; çünkü ona sahip olmak bereket, terketmek ise hasret ve pişmanlık sebebidir; ona büyük sihirbazların güçleri yetmez” (Müslim/804)

Bakara’yı sesli okumak şart değildir. Evde sessiz okunması da amaca hizmet eder. Her ne kadar surenin bir defada ve tek kişiden okunması daha faziletli olsa da sure, bir defada okunması şart değil. Sure birkaç aşamada okunabilir. Ayrıca Bakara suresi evde tek kişi tarafından okunması da şart değil bilakis evde bulunan kişilerin her biri surenin farklı bölümünü okusa da geçerli olur.

Fakat sureyi radyo veya cd çalardan dinlemek geçerli değildir. Mutlaka evde bulunan kişiler tarafından okunması gerekir.

Şeyh İbn Useymin’e şöyle soruldu: Hadislerde söz edildiğine göre bir evde Bakara suresi okunduğunda o eve şeytan girmez, bunun üzerine CD çalar vasıtasıyla okunsa aynı fayda gerçekleşir mi?

Şöyle cevap verdi: Hayır, kaset veya CD sesi fayda vermez. Çünkü CD çalara “Kur’an okudu” denmez. Sadece “daha önceden okuyan falan kişinin sesini dinledi” denilir. Bunun üzerine bir müezzinin sesini bir CD çalara kaydetsek daha sonra namaz vaktinde bunu çalıştırsak ezan ibadeti yerine getirilmiş sayılamaz. Aynı şekilde etkili bir hutbeyi kaydetsek, daha sonra Cuma günü bunu camide cemaata dinletsek hutbe ibadeti yerine getirilmiş sayılamaz. Çünkü söz konusu kayıt daha önceden kaydedilmiş bir olaydır. Aynı şekilde hutbeyi bir kağıda yazsan veya bir Kur’anı eve bıraksan onu okumuş sayılmazsın.

Şayet evde Bakara suresini okuyacak kimse yoksa, veya onlara evde okuyacak bir şahıs bulunamazsa, bu nedenle CD çalardan dinlerlerse, tercihli görüşe göre Allah’ın izniyle söz edilen “şeytanın kaçması” faydası gerçekleşir.

Son olarak surenin kişi tarafından veya CD çalardan okunduktan sonra şeytanın tekrar geri gelmeyeceği anlamına gelmez. Zira şeytan, ezan okunduğu zaman ve kamet getirildiğinde kaçar ancak ezan bittiğinde tekrar gelir ve vesveseye devam eder. Bu nedenle insan, sürekli şeytandan Allah’a sığınması gerektiği gibi onun tuzaklarına karşı uyanık ve günahlara girmemek için sürekli çaba sarf etmesi gerekir.