Salı 14 Şevval 1445 - 23 Nisan 2024
Türkçe

Ameliyat sebebiyle vajinal kanama oruca engel midir?

Soru

Ben, iki aydan fazla bir süre önce doğum yaptığım halde nifas (loğusalık) kanı şimdiye kadar hâlâ kesilmedi. Sonra cihazına bakan bayan doktor, rahmin içinde bir parça plasenta olduğunu öğrendi. Bunun üzerine bunun giderilmesi için ameliyat oldum. Bu olay, Ramazan'dan bir hafta geçtikten sonra oldu ve rahim kanaması kesilmemesine rağmen ben bu ameliyattan sonra oruç tutmaya başladım. Şimdi ne yapmalıyım?
Benim (kanamam devam ederken tutmuş olduğum) orucum sahih midir?
Ameliyattan sonra çok az kan geldiği halde şimdi eşimle cinsel ilşkiye girebilir miyim?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Nifas (loğusalık) süresi en fazla kırk gündür. Bu süreden sonra doğum yapmış bir kadın temizlenmiş sayılır.Kan gelmeye devam etse bile artık namaz kılar, oruç tutar ve eşi onunla cinsel ilşkiye girebilir. Kırk günden sonra gelen bu kan, nifas kanı değildir, normal kan akıntısıdır.

Nitekim (106464 ) nolu sorunun cevabında delilleriyle bu konunun açıklaması geçmişti.

Buna göre ameliyat olduktan sonraki orucunuz, -kan gelmiş olsa bile- sahihtir.

Tutamadığınız Ramazan'ın ilk haftasını ise, kaza etmeniz gerekir.

Kırk günden sonra kılamadığınız namazlara gelince, inşaallah onları kaza etmeniz gerekmez.