Salı 9 Ramazan 1445 - 19 Mart 2024
Türkçe

Zilhicce Ayı’nın İlk Sekiz Gününde Hacca giden veya gitmeyenlere Oruç Tutmanın Müstehap Olması

Soru

Haccılar için zilhicce ayının ilk sekiz gününü oruçlu geçirmenin hükmü nedir? Bildiğim kadarıyla Arefe günü hacca gidenler için oruç tutmak mekruhtur.

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Zilhicce ayının ilk sekiz gününü Hacca giden veya gitmeyenlere oruç tutmak müstehaptır. Zira Abdullah bin Abbas Radiyallahu anhu’dan rivayet edildiğine göre Rasulullah sallallahu aleyhi vesellem şöyle buyurmuştur: “Zilhiccenin ilk on gününde yapılan sâlih ameller gibi yüce Allah’a sevimli gelen hiçbir amel yoktur.” Bunun üzerine orada bulunanlar, “Yâ Resûlallah! Allah yolundaki cihad buna dahil midir?” diye sordular. Rasulullah sallallahu aleyhi vesellem şöyle buyurdu: “Allah yolundaki cihad da buna dahildir; ancak malı ve canı ile cihada çıkıp geri dönmeyen (şehid) kimse hariç.”

Buhari , Tirmizi.

“Arefe gününden önceki ilk sekiz gününün orucu hakkında fıkıh âlimleri ittifak etmişler” Malikî ve Şafiîler ise bu günlerde oruç tutmak hacılar için de sünnet olduğunu söylemişlerdir. Mevsual Fikhîye 91/28

“Arefe gününden önceki sekiz günü oruç tutmak sünnettir. Ravda’da geçtiği üzere bu oruçta hacı olsun veya olmasın herkes için sünnettir, denilmektedir. Ancak hacıların güçleri yetse de Arefe günü oruç tutmaları sünnet değildir, oruç tutmamakla hem Rasulullah sallallahu aleyhi vesellem’e uyulmuş olur hem de dua yapmaya gücü kalmış olur.Nihayet’ül-Muhtac 3/207

En iyi bilen Allah’tır.