Perşembe 18 Ramazan 1445 - 28 Mart 2024
Türkçe

Yıllar önce yeni doğan oğlunun Akika kurbanı için sadece bir koyun kesen kimse, şimdi ikinci koyunu da kesmeli midir?

Yayınlama tarihi : 10-07-2011

Gösterimler : 5724

Soru

Altı yıl önce benim bir erkek çocuğum doğdu ve onun için sadece bir koyun kestim. Akika kurbanının tamamlanması yani erkek çocuğu için iki koyun olması için diğer koyunu şimdi kesebilir miyim?
Yoksa iki koyunun yeniden mi kesilmesi gerekir?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Hamd, yalnızca Allah'adır.

Akika kurbanı, müekked sünnettir. Bu sünneti terk edene hiçbir günah yoktur.

Nitekim Rasûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem- bu konuda şöyle buyurmuştur:

مَنْ وُلِدَ لَهُ وَلَدٌ فَأَحَبَّ أَنْ يَنْسُكَ عَنْهُ فَلْيَنْسُكْ، عَنِ الْغُلَامِ شَاتَانِ مُكَافِئَتَانِ، وَعَنِ الْجَارِيَةِ شَاةٌ. [ رواه أبو داود وحسنه الألباني في صحيح أبي داود ]

"Her kimin bir çocuğu dünyaya gelir de onun için kurban(Akika kurbanı) kesmek isterse, onu kessin. Erkek çocuğu için birbirine denk iki koyun, kız çocuğu için ise tek koyun kessin." (Ebu Davud rivâyet etmiş, Elbânî de "Sahîh-i Ebî Davud"da hadis hasendir" demiştir.)

Bu sünneti elde etmek istiyorsanız, altı yıl önce yaptığınız sünneti tamamlamak için şimdi sadece bir koyun kesebilirsiniz.

Bu konuda (38197) ve (20018) nolu soruların cevaplarına bakabilirsiniz.