Cumartesi 11 Şevval 1445 - 20 Nisan 2024
Türkçe

Nikah akdinde kayıtlı olan mehri, başka para cinsinde ödemek caiz mi?

Soru

Nikah akdinde kayıtlı olan mehri, başka para cinsinde ödemek caiz mi?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

İki eş, nikah akdinde kayıtlı olan mehri başka para cinsinde ödenmesine razı olurlarsa bir şartla caizdir; kur, para ödeme gününe göre hesaplanması ve mehri tam olarak aynı oturuşta tamamıyla verilmesi gerekir. Yani koca, eşin yanından ayrılırken onun üzerine bir borç kalmaması lazım.

Aşağıdaki hadis bu konuya kanıt olarak bilinmektedir:

İbn Ömer Radiyallahu anhuma’dan rivayet edildiğine göre şöyle dedi: Baki’de deve satardım, dinar ile satar dirhem ile alırdım. Bazen de dirhem ile satar dinar ile alırdım. Bu durumu Rasulullah Sallallahu Aleyhi Vesellem’e sorduğumda şöyle dedi: “Günün fiyatıyla aldığın müddetçe ve birbirinizden ayrılırken alacak ve verecek olmaması şartıyla sakınca yoktur”. (Ebu Davud 3354, Nesai 4582, Nevevi el Mecmu’da sahih demiştir, İbn Kayyım Tehzib el sünen, Ahmed Şakir Musned tahkiki 7/226, Elbani Ebu davud’ta zayıf demiştir.)

Şüphesiz bu hadis alışveriş ve faiz gibi şer’i kurallara muvafakat etmektedir. Fıkıh alimlerin uygulaması da bu yönde olmuştur. Daha detaylı bilgi için Şerhul Mumti 8/305 bakınız.

Daimi Fetva Kurulu’na şöyle bir soru soruldu: “Bir kişi diğerinden Fransa parasıyla borç alır, ödeme gününde borç veren kişi borcun Cezayir parasıyla ödenmesini ister. bunun hükmü nedir?

Cevap: Fransa parası tutarında Cezayir parasıyla ödeme yapılabilir. ancak para, ödeme günündeki kura göre hesaplanancak ve buluştuğunuz yerde birbirinizden ayrılmadan paranın tümü teslim edilecek.  (Daimi Fetva Kurulu 14/143)