Salı 7 Şevval 1445 - 16 Nisan 2024
Türkçe

Boy abdesti konusunda vesveseden ıstırap çeken psikolojik bir hasta

Yayınlama tarihi : 06-01-2015

Gösterimler : 81412

Soru

Ben, zannımca vesveseli psikolojik bir hastalıktan ıstırap çeken gencim. Bazı günler, uykumdan uyandığımda cünüp olup-olmadığım konusunda şüphe eder hâle geldim. Bunun üzerine iç çamaşırlarımı iyice kontrol ettiğimde cünüp olduğumu hayal ettim. Fakat buna aldırıp boy abdesti almadım. Ancak o gün geçince nefsime vesvese gelmeye başladı. Bundan dolayı ne yapmam gerekir?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Hamd, yalnızca Allah'adır.

Birincisi:

Vesvesenin en iyi tedâvi yolu; ondan yüz çevirmek ve ona aldırmamaktır. İnsanın, abdest ve namaz gibi konularda şeytanın kendisine verdiği vesveseye önem vermemesi ve aldırmaması gerekir. Bununla birlikte Allah Teâlâ'ya çokça duâ edip yalvarması, O'ndan sıhhat ve âfiyet dilemesi ve şeytanı kahretmesi için O'ndan yardım istemesi gerekir.

Bu konuda (62839) nolu sorunun cevabına bakınız.

İkincisi:

Aslolan, insanın temiz olduğudur. Cünüp olduğundan emîn olmadıkça boy abdest alması gerekmez. Bu kimse, cünüp olduğundan emîn olmadığına göre, -cünüp olduğunu zannetse bile-, boy abdesti alması gerekmez.

Nitekim sahâbeden birisi, namaz sırasında kendisinden bir şey çıktığını hayal ettiğini Rasûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem-'e şikâyet edince, Rasûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem- ona şöyle buyurmuştur:

لَا يَنْصَرِفْ حَتَّى يَسْمَعَ صَوْتًا أَوْ يَجِدَ رِيحًا. [ رواه البخاري ومسلم ]

"Bir ses işitinceye veya koku hissedinceye (abdestini bozulduğundan emin oluncaya) kadar (namazını bırakıp) ayrılmasın." Buhârî, hadis no: 137. Müslim, hadis no: 361.

Görünen o ki senin, cünüp olduğundan emin olmadığın sürece boy abdesti alman gerekmez.

Allah Teâlâ en iyi bilendir.

İlgili konular