Cuma 19 Ramazan 1445 - 29 Mart 2024
Türkçe

Spiral yüzünden adet günlerinin artması

Soru

Eşim Ramazan ayında adeti geldikten sonra spiral taktırdı. Ancak bundan dolayı adet günleri arttı ve on bir gün oruç tutamadı. Daha sonra bunların dört günü adet kanı değil kanama olduğu tespit edildi. Bu durumda iftar ettiği dört günün hükmü nedir? Kefaret gerekir mi?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Birincisi: Spiral yüzünden kanın akma günleri kesintisiz devam ederse, kan akan tüm günler adet günleri sayılır. Normal adeti yedi gün sürerken on bir gün devam etmiş. Fakat yedi günden sonra kan kesilir ve temizliği kesinleşir daha sonra dört gün boyunca kan akar ve adet kanından farklıysa ve sebebi spiral ise bu durumda söz konusu dört gün adet değil istihaze hükmündedir.

Aynı şekilde tıbben söz konusu kanın adet değil kanama olduğu kanı olduğu tespit edilirse istihaze hükmünde olur.

İkincisi: Şayet bir kadın kan gördüğünde orucunu bozar daha sonra bunun adet kanı olmadığı kesinleşirse bu durumda sadece iftar ettiği günleri kaza eder.

Sonuç olarak söz konusu günlerin adet günleri olmadığı tespit edilirse sadece kaza gereklidir.