Cumartesi 11 Şevval 1445 - 20 Nisan 2024
Türkçe

Umre sonunda saçını kısaltmayı unutan kadın, eşiyle cinsel ilişkiye girmesi

Soru

Eşimle birlikte umre yaptık eve döndüğümüzde cinsel ilişki gerçekleşti, daha sonra eşim umre sonunda gerekli saç kısaltmayı unuttuğunu farketti, bu durumda ne yapmak gerekir?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Saçın kısaltılması veya tamamen kesilmesi umrenin vaciplerinden olup bunu unutan kimse hatırladığında yerine getirmesi gerekir. Şayet saç kesiminden önce unutarak veya bilmeyerek yasaklı eylemlerden birini yaparsa; ilim ehlinin tercihli görüşüne göre üzerine hiçbir yükümlülük yoktur.

Bunun üzerine eşiniz saçını kısaltarak umreden çıkmış olacaktır. Gerçekleşen cinsel ilişkiden dolayı bir şey yapmasına gerek yoktur. Çünkü cinsel ilişkiye girdiğinde ihramdan çıktığını sanmaktadır.

Şeyh İbn Useymin Rahimehullah şöyle dedi: Şayet bir kadın umresini tamamlamadan eşiyle cinsel ilişki gibi yasaklı bir eylemi gerçekleştirirse onun üzerine her hangi bir yükümlülük yoktur. Çünkü bu eylemi bilmeyerek yapmıştır. İnsan ihram yasaklarını unutarak, bilmeyerek veya zorunlu olarak yaptığı her hangi bir yasaktan dolayı bir yükümlülüğü yoktur. (Mecmu Fetava İbn Useymin 21/351)

Bazı alimlere göre say’den sonra ve saç kısaltımından önce yapılan cinsel ilişkide fidye vaciptir. Unutarak veya bilmeyerek yapmasında fark yoktur. Ancak fidyeden istediği seçeneği yerine getirebilir. Zorunlu olarak saçını kestirmek zorunda kalan kişi hakkında vacip olan fidye gibi, yüce Allah şöyle dedi: “İçinizden her kim hastalanır veya başından rahatsız olur (da tıraş olmak zorunda kalır)sa fidye olarak ya oruç tutması, ya sadaka vermesi, ya da kurban kesmesi gerekir.” (Bakara/196)

Böylece üç gün oruç tutar, veya altı yoksula yemek yedirir veya mekke fakirlerine bir koyun keser. (Şerh Munteha el İradet 1/556)

Şayet eşiniz bu görüşle amel ederse tedbir açısından daha iyi olur. Üç gün oruç tutar veya altı yoksula yemek yedirir veya Harem fakirlerine bir kurban keser.