Salı 7 Şevval 1445 - 16 Nisan 2024
Türkçe

Lazer ile etek tıraşı yaptırmak

Soru

Koltuk altında ve diğer bölgelerde fazla kıllar mevcuttur, bayan doktor bunları lazerle gidermesi için avreti görmesi caiz mi? Zira kıllar çok sık olduğu için farklı yöntemlerle kesmem bir takım cilt bozukluklarına neden oldu?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Kadın, avretini korumakla yükümlüdür. Alimlerin cumhuruna göre bir kadının diğer kadın tarafından görülmemesi gereken avret sınırı göbek ile diz arasıdır. Tedavi vb. zaruri ihtiyaçtan dolayı avreti göstermek caizdir. Fakat bu ihtiyacın mutlaka kesin bir şekilde kesinleşmesi gerekir. Bunun üzerine zararı olmaması şartıyla koltu altı kılları lazerle aldırmanız caizdir. Bayan doktor yardımıyla lazerle etek tıraşı olmanız ise mutlaka zaruri bir ihtiyaç nedeniyle olması gerekir. Başka yöntemle giderilmesi mümkün olmayan çok sık kıllar olması veya tek başınıza lazerle almanız mümkün olmaması gibi gerekçeler geçerlidir.

El-İz bin Abdusselam Rahimehullah şöyle dedi: Başta yabancı kadınlara karşı olmak üzere avretlerin örtülmesi vacip olup şahsiyet gereği ve en güzel adetlerdendir.  Bununla birlikte ihtiyaç ve zorunlu durumlarda caizdir. Eşlerin birbirlerine bakması veya tedavi amacıyla doktorun bakması ihtiyaç kategorisine girer. Yara tedavi ise zorunluluk kategorisine girer. Ön ve arka avretine bakmak için gerekli sınırlamalar diğer avret bölgelerine bakmaktan daha katıdır. Ayrıca kadın avreti için gerekli sınırlamalar diğer erkek avretine bakma sınırlarından daha katıdır. (Kavaid el İhkam 1/165)

El Şerbini el Hatib, şöyle dedi: Bakma ve dokunma haram olması ihtiyaç olmaması durumundadır. Şayet tedavi gibi ihtiyaç doğması durumunda caiz olur. (Muğni el Muhtac 4/215)

Hanbeli mezhebine göre etek tıraşını kendi yapamayan kimseler için avretini göstermesi mazeret olarak kabul edilmiştir. (ibn Muflih el Furu’ 5/153)