Cuma 17 Şevval 1445 - 26 Nisan 2024
Türkçe

Hacının kurban (udhiye) kesmesi meşru mudur?

Soru

Ben ve hanımımın hacda bir veya iki koyun kesebilir miyiz? Ülkemizde de kurban kesmemiz gerekir mi gerekmez mi?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Birincisi:

Eğer her ikiniz de temettu veya kıran haccı yapıyorsanız, her birinizin birer tane kurban kesmesi gerekir.İkinizin adına sadece bir kurban kesmeniz yeterli değildir.Çünkü temettu ve kıran haccında kurban kesmek gerekir.Kurban kesme imkânı olmayan kimse 7 günü hac sırasında, 3 günü de ülkesine veya beldesine döndükten sonra olmak üzere toplam 10 gün oruç tutar.

Nitekim Allah Teâlâ bu konuda şöyle buyurmuştur:

وَأَتِمُّواْ الْحَجَّ وَالْعُمْرَةَ لِلّهِ فَإِنْ أُحْصِرْتُمْ فَمَا اسْتَيْسَرَ مِنَ الْهَدْيِ وَلاَ تَحْلِقُواْ رُؤُوسَكُمْ حَتَّى يَبْلُغَ الْهَدْيُ مَحِلَّهُ فَمَنْ كَانَ مِنْكُمْ مَرِيضاً أَوْ بِهِ أَذًى مِنْ رَأْسِهِ فَفِدْيَةٌ مِنْ صِيَامٍ أَوْ صَدَقَةٍ أَوْ نُسُكٍ فَإِذَا أَمِنْتُمْ فَمَنْ تَمَتَّعَ بِالْعُمْرَةِ إِلَى الْحَجِّ فَمَا اسْتَيْسَرَ مِنَ الْهَدْيِ فَمَنْ لَمْ يَجِدْ فَصِيَامُ ثَلاثَةِ أَيَّامٍ فِي الْحَجِّ وَسَبْعَةٍ إِذَا رَجَعْتُمْ تِلْكَ عَشَرَةٌ كَامِلَةٌ ذَلِكَ لِمَنْ لَمْ يَكُنْ أَهْلُهُ حَاضِرِي الْمَسْجِدِ الْحَرَامِ وَاتَّقُواْ اللّهَ وَاعْلَمُواْ أَنَّ اللّهَ شَدِيدُ الْعِقَابِ [ سورة البقرة الآية: 196 ]

"Hac ve umreyi tam olarak Allah için yapın. (Hac ve umre için ihrama girdikten sonra herhangi bir engel ile hac ve umreden) eğer engellenecek olursanız, kolayınıza gelen kurbanı kesin.Kurban yerine varıncaya kadar, başlarınızı tıraş etmeyin.Kim, içinizden hasta olursa veya başında bir eziyet bulunursa; ona oruçtan, sadakadan veya kurbandan fidye. (Hastalık veya yol emniyeti olmaması gibi sebeplerle haccınızın engellenmesinden) emin olduğunuzda, hacca kadar umre ile faydalanmak isterse, kolayına gelen bir kurban kesmesi gerekir. Ama bulamazsa, hac günlerinde üç; döndüğünüz vakit yedi gün olmak üzere tam on gün oruç tutar. Bu; âilesi Mescid-i Haram'da oturmayanlar içindir. Allah'tan korkun ve bilin ki Allah, azabı pek şiddetli olandır." (Bakara Sûresi: 196)

Yok eğer her ikiniz de ifrad haccı yapıyorsanız, kurban (hedy/hac kurbanı) kesmeniz gerekmez. Dilediğiniz gibi bir veya daha fazla nâfile kurban (hedy) kesebilirsiniz. Nitekim Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem- Vedâ haccında 100 deve kesmiştir.

İkincisi:

Kurban bayramında kesilen kurbana (Udhiye) gelince, hacı için bu meşrû değildir. Hacı için ancak hac kurbanı (hedy) meşru olur.

Değerli âlim Muhammed b. Salih el-Useymîn'e -Allah ona rahmet etsin-:

"Bir insan, Udhiye ile hac kurbanını (hedy) nasıl birleştirebilir? Bu meşru mudur?

Diye sorulmuş, bunun üzerine o şöyle cevap vermiştir:

"Hacı, udhiye (kurban kesilen normal kurban) kesmez. Ancak hedy (hac kurbanı) kesebilir. Bunun içindir ki Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem- Vedâ haccında udhiye (normal kurban) kesmemiş, aksine hedy (hac kurbanı) kesmiştir. Fakat âilesi başka bir ülkede olan ve tek başına hac yapan bir kimse, kurban satın alıp onu kesmeleri için kendi ülkesindeki âilesine para bırakabilir.Böylelikle kendisi hedy, âilesi de udhiye kesmiş olurlar. Çünkü udhiyeler, sadece Mekke dışındaki belde ve ülkelerde meşru olur.Mekke'ye gelince, orada sadece hedy meşrudur." (Aylık Görüşme)