Cumartesi 18 Şevval 1445 - 27 Nisan 2024
Türkçe

Kıyametin yaklaştığını ancak vahiyle kanıtlanır

Soru

Bir ilim ehlinden duyduğum kadarıyla kıyametin yaklaştığını ancak ilahi bir vahiy ile delir getirilebilir. Bu doğru mu?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Şüphesiz kıyametin kopacağı tarih bilgisi Allah’a özel bir bilgidir. Bu bilgiye hiçbir melek veya hiçbir peygamber ulaşmamıştır. Yüce Allah şöyle dedi: “Sana, kıyamet saatinin ne zaman gelip çatacağını soruyorlar, de ki: "Onu ancak Rabbim bilir, onun vaktini, O'ndan başka belirtecek yoktur. Göklerin ve yerin, ağırlığını kaldıramayacağı o saat, sizlere ansızın gelecektir." Sen sanki öğrenmişsin gibi sana soruyorlar, de ki: "Onu bilmek ancak Allah'a mahsustur, ama insanların çoğu bu gerçeği bilmezler."” (Araf/187)

Cibril aleyhisselam Rasulullah Sallallahu Aleyhi Vesellem’e kıyameti sorduğunda şöyle cevap vermiştir: “Sorulan kişi soran kişiden daha fazla bilgi sahibi değildir” (Muslim)

Bununla birlikte yüce Allah kıyametin yaklaştığına dair bir takım belirtiler kılmıştır. Bu belirtiler de ancak Allah’ın bize bildirdiği gayb bilgilerdendir. Söz konusu kıyametin alametlerini bildiren bir takım ayet ve sahih hadisler mevcuttur. Sağlam kaynaklardan gelen bilgilere itimat edilir. Fakat zayıf hadisler veya israil oğullarından gelen rivayetlere itibar edilmez. Şayet gerçeğe uyan bazı bilgiler olsa da tahrif edilmeyen bilgiler olduğu muhtemeldir.

Sonuç olarak kul,  yanılsamalardan uzak kendisine faydası olan bilgileri öğrenmeye gayret etmesi gerekir.  Kıyamet hakkında Kur’an ve sahih sünnet dışında gelen bilgilere güvenmemesi gerekir.