Cuma 19 Ramazan 1445 - 29 Mart 2024
Türkçe

Cuma’nın birinci ve ikinci ezanları arasındaki süre

Soru

Cuma’nın birinci ve ikinci ezanları arasındaki süre ne kadar olmalı?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Cuma vaktinde birinci ve ikinci ezan arasında süre, insanların hazırlanıp namaza gitmelerine yetecek zamandır. Birinci ezan uygulaması; Osman bin Affan hilafetinde insanlar Medine’de çoğaldığı için insanlara cumayı hatırlatmak, onların dünyevi işleri bırakmaları, alışverişe son vermeleri ve Cuma namazına yönelmeleri amacıyla “el zevra” adlı yerde yapılmasını emretmişir.

İkinci ezan ise vaktin girdiğine ilandır. Bu ezan Rasulullah Sallallahu Aleyhi Vesellem  zamanında olduğu gibi imam minbere oturduğu vakitte okunur.

Birinci ezanın amacı insanları uyarmak ve onları cumaya gitmelerini sağlamaktır. Bu ezan insanların erken saatte cumaya hazırlanmalarını sağlayacak şekilde erken saatte olur. ikinci ezanın amacı ise vaktin girdiğini bildirmektir. Bu da, imam minbere çıktığı zaman okunur.

Kesinlikle her iki ezan arasında bir süre olması gerekir. Bazı ülkelerde yapıldığı gibi her iki ezanın aynı vakitte okunmasının faydası yoktur. Şüphesiz bu Osman Radiyallahu anhu’nun amacı değildi.  (el Munteka min Fetava şeyh salih el fevzan 2/101)