Cuma 17 Şevval 1445 - 26 Nisan 2024
Türkçe

Kristallere görüntü kazıyan bir cihazı kullanmak

Soru

Ticari kazanç amacıyla kristallere görüntü kazıyan makine edinmenin hükmü nedir?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Ekte gönderilen örneklere baktığımızda ilk önce istenen görüntü çizilir daha sonra bu görüntü kristale aktarıldığı anlaşılmaktadır. Bunun üzerine şayet çizilen görüntü ağaç, dağ, nehir gibi cansız varlıkların görüntüsü ise bu makinede çalışmanın bir sakıncası yoktur. Şayet insan ve hayvan gibi canlı varlıkların çizimi için kullanılırsa bu makinede çalışmak caiz olmaz.

Modern cihazlarla kağıt vb. sabit şeyler üzerine canlıların çizimi hususunda alimler farklı görüşler bildirmiştir. Ancak tercihli görüşe göre haram olmasıdır. Çünkü hadislerin geneli bunu yasaklamış ve yapanı lanetlemiştir.

Ve şunu unutmayın! Her kim Allah için bir şeyi bırakırsanız Allah size daha hayırlısını nasip edecektir. Her kim Allah’tan sakınırsa Allah ona fazlasıyla rızkını verir ve ona yeterli olur. Haram kazancın insana bir hayrı olmadığı gibi haramla beslenen vücudun varacağı yer ateştir. Allah bizi helal rızkıyla haramdan korusun, Allah bizi fazlıyla başkasına mühtaç bırakmasın.