Cuma 19 Ramazan 1445 - 29 Mart 2024
Türkçe

Faizli krediyle satın alınan evi kiralamak

Soru

Bir ev kiraladım, daha sonra bu evin sahibi evi faizli krediyle satın aldığını öğrendim. Ayrıca verdiğim kira bedeli, bankaya verdiği tutardan daha yüksektir. Bankaya ödeme yaptıktan sonra verdiğimin fazlasını kendisine kar kalıyor. Bu durum faize yardımlaşma sayılır mı?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Şüphesiz faizle borçlanmak haramdır. Bu konuda çok deliller bulunmaktadır. Öyle ki yiyen, yediren, yazan vs. hepsi günahta ortaktırlar. (Muslim 1598) Cabir Radiyallahu anhu’dan rivayet edildiğine göre Rasulullah Sallallahu Aleyhi Vesellem; faiz yiyeni, yedireni, yazanı ve şahidini lanetlemiştir. Ve tümü günahta eşittirler demiştir.

Her kim faizle borç alır ve bununla bir ev veya başka varlık alırsa bunu satabilir veya istifade edebilir. Ancak kesinlikle bu günahtan tövbe etmesi gerekir. Bu bağlamda evi kiralamanızda sakınca yoktur. Her ne kadar sahibi bunun faizle almışsa da faiz günahı sahibine yazılır.

Daha detaylı bilgi için (22905 ) nolu sorunun cevabına bakınız.