Perşembe 18 Ramazan 1445 - 28 Mart 2024
Türkçe

Önce Medine'ye gidip oradan ihrama girme niyetiyle Cidde'ye gelen, fakat Medine'ye gitmesi engellenen ve Cidde'den ihrama giren kimse

Soru

Ben ve eşim, geçen yıl hacca gittik.Önce Medine'ye gideceğimizi hesap ettiğimizden dolayı Cidde'ye varıncaya kadar ihram elbiselerini giymedik. Fakat Cidde'deki yetkililer, hac zamanı olması sebebiyle Medine'ye gitmemize izin vermediler. Bu olay, hacdan 5 gün önce idi. Bizim niyetimiz, Cidde'ye dönmeden önce Medine'den ihramlarımızı giymek idi. Buna göre her ikimizin (benim ve eşimin) kurban (cezâ kurbanı) kesmesi gerekir mi?
Ben ve eşimin,Amerika Birleşik Devletleri'nden bu iki kurban parasını nasıl ödememiz gerekir?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Hamd, yalnızca Allah'adır.

Durum sizin belirttiğiniz gibi, önce Medine'ye gitmek, sonra da oradan ihrama girmek niyetiyle Cidde'ye ihramsız olarak ulaştığınız ve yetkililerin de sizi Medine'ye gitmenizi engellediği, bu sebeple de Cidde'den ihrama girdiğiniz şeklinde ise, bundan dolayı size bir şey gerekmez. Çünkü siz, önce Cidde'ye gitmekle hacca niyet etmemiştiniz. Dolayısıyla uğradığınız zaman ihrama girmeniz gereken mikat yerinden ihrama girmeniz gerekmez.Siz, Medine'den itibaren olan yolculuğuzda hacca niyet etmiştiniz. Bundan dolayı sizin Medine halkının mikat yerinden (Zulhuleyfe'den) ihrama girmeniz gerekir.

Değerli âlim Muhammed b. Salih el-Useymîn'e -Allah ona rahmet etsin-:

"Cidde'den, ihrama girmeden gelen ve Mescid-i Nebevî'yi ziyâret etmek için önce Medine-i Münevvere'ye giden, sonra da Medine halkının mikat yerinden ihrama girenkimsenin bu yaptığı doğru mudur?"

Diye sorulmuş, bunun üzerine o şöyle cevap vermiştir:

"Böyle yapmasında bir sakınca yoktur. Yani; bir kimse, önce Medine'ye gitmek için ülkesinden gelip Cidde havaalanına indikten sonra Cidde'den Medine'ye gitse, ardından da Medine'den, Medine halkının mikat yerinden ihrama girse, bunda bir sakınca yoktur." (Muhammed b. Salih el-Useymîn; "Açık Kapı Görüşmesi"; 29/121).

Çünkü siz, Medine'ye gitmeniz mümkün olmadığı için hacca karar vermişsiniz. Bundan dolayı bulunduğunuz yerden, yani Cidde'den ihrama girersiniz. Allah'a hamd olsun siz de böyle yapmışsınız. Bundan dolayı size bir şey gerekmez.

Allah Teâlâ'dan amellerimizi kabul etmesini dileriz.