Salı 14 Şevval 1445 - 23 Nisan 2024
Türkçe

Akşam namazının farzından sonra altı rekât namaz kılmanın hükmü

Yayınlama tarihi : 02-03-2013

Gösterimler : 11566

Soru

Ben, akşam namazının farzından sonra altı rekât nâfile namaz kılmayı bir âdet haline getirdim. Fakat ben, bu altı rekâtta sadece Fatiha sûresini okuyorum. Bu câiz midir, yoksa değil midir?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Hamd, yalnızca Allah'adır.

"Akşam namazının farzından sonra meşrû olan; sadece müekked sünnet olan iki rekâtlık namazı kılmaktır. Her kim, akşam namazının farzından sonra altı veya sekiz veya on veyahut da daha fazla nâfile namaz kılarsa, bunda bir sakınca yoktur. Fakat bazı insanlar, altı rekâtlık namazın birtakım hususiyetleri olduğunu zannedebilirler.İnsanlar bunu bir âdet haline getirmiş olsalar bile, bunun dînde hiçbir aslı yoktur ve Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem-'den buna delâlet eden hiçbir hadis sâbit olmamıştır.Bu sebeple altı rekâtlık namazın hiçbir hususiyeti ve sahih hadislerde buna dayanak olacak hiçbir delil de yoktur.Ancak her kim, akşam namazının farzından sonra altı veya sekiz veyahut da on rekât namaz kılmak sûretiyle daha fazla hayır kazanmak ve daha fazla ibâdet yapmak isterse, bunda bir sakınca yoktur ve bunun için bir sınırlama yoktur.Fakat Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem-'in devamlı kıldığı sünnet, akşam namazının farzından sonra kıldığı bu iki rekâtlık namazdır. Bu sebeple her kim, bu iki rekâttan fazla kılmak isterse, ona hiçbir günah yoktur ve yapmasında bir sakınca da yoktur.

Bu nâfile namazları, sadece Fatiha sûresini okuyarak kılarsa, namazları geçerlidir. Fakat daha fazîletli olan; Fatiha ile birlikte bir veya iki âyet veyahut da kısa bir sûre okumasıdır.İşte böyle yapması daha fazîletlidir."