Salı 14 Şevval 1445 - 23 Nisan 2024
Türkçe

Anne ve babanın kızlarına verecekleri özgürlük sınırı

Soru

Ben Avusturalya’da yaşayan ergen bir genç kızım, anne ve babamın bana daha fazla hareket özgürlüğü vermeleri için nasıl davranmam gerekir?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

,

Bizler sizin ne tür özgürlük istediğinizi, söz konusu özgürlüğün sınırını bilmemekteyiz. Zira özgürlük kavramı esnek ve net olmayan bir anlam ifade etmektedir.

Buna rağmen biliniz ki özgürlük, Allah’ın kullarına meşru kıldığı sınırlar içerisinde olması gerekir. Allah’ın şeriatına aykırı olan bir özgürlük olamaz. Sizde böyle bir özgürlük talep etmeye hakkınız yoktur. Hatta anne ve babaya vacip olan; sana gerekli terbiyeyi vermeleri ve Allah’ın şeriatına bağlı kalmanı sağlamalarıdır.

Anne ve babanız sizi güzel ahlak, salih amel, doğru inanç kapsamında yetiştirmeleri gerekir. Ayrıca seni batıl ve yıkıcı düşüncelerden sakındırarak ibadetlerini, farzlarını yerine getirmen ve haramlardan uzaklaşmanı sağlamaları gerekir. Ayrıca genel adap, giyim kuşamına dikkat etmeleri, arkadaşlarınla ilgili doğru metodu göstermeleri gerekir. Nitekim Rasulullah Sallallahu aleyhi vesellem şöyle buyurmuştur: “Hepiniz çobansınız ve sürünüzden sorumlusunuz. İmam, insanların yöneticisidir onlardan sorumludur. Erkek ev halkının reisidir onlardan sorumludur. Kadın kocasının ve çocuklarının çobanıdır ve onlardan sorumludur. Köle efendinsin malının bekçisidir ve ondan sorumludur. Hepinizin çoban olduğunu sakın unutmayın. Hepiniz de sürünüzden sorumlusunuz.” Buhari (2416) ve Muslim (1829) hadiste rivayet etti.

Yaşadığınız toplumda hayatın zorluğunu biliyoruz, zira söz konusu toplumlar vatandaşlarına kayıtsız her şeyde özgürlük temin etmektedirler. Ancak Allah’ın rızasını kazanmak, Allah’ın emirlerini yerine getirmek için sabır göstermek; kolay olsun zor olsun, hoşuna gitsin veya gitmesin her koşulda Müslümana her zaman vacip olan bir husustur.

Sana vacip olan şudur: Şeriatın sınırlarını aşmamaya çalışmandır. Buna karşılık Allah katında büyük ecirler vardır. Gösterdiğiniz sabır ve Allah’a itaat, size çektiğiniz meşakkatleri Allah’ın izniyle unutturacaktır.

Allah seni muvaffak etsin. bil ki! Annen ve baban kıyamet gününde senden sorumludurlar. Onların senin üstünde çok büyük hakları vardır. Bunların en önemlisi: onlara itaat etmek, onlara iyilik yapmak Allah’ın şeriatı dahilinde olduğu müddetçe onların dediklerini yapmaktır.

Buna rağmen şeriat sınırları dahilinde daha fazla özgürlük hakkını istiyorsan bu konu açık kanıtlarla ve sakin bir tartışma, yumuşak sözle, doğru duruşlarını örnek göstererek, bunu hem söz hem de eylemle isbatlamakla mümkündür. Allah bizi, anne ve babanı ve seni doğru yola erdirsin. Daha fazla bilgi edinmek için (5053) ve (93519) nolu soruların cevaplarına bakınız.