Cuma 10 Şevval 1445 - 19 Nisan 2024
Türkçe

Çocuk terbiyesi ile ilgili duyduğu zorluklar sebebiyle evlilikten korkmak

Soru

Ben 29 yaşındayım. Memurum ve evlenmeye gücüm yetiyor. Evlenmek ile ilgili problemim ise evlilik ile ilgili sıkıntıları, çocukları terbiye etmekteki zorlukları duyduğumda ya da anne babaya itaatsizlik ve anne baba ve çocuklar arasındaki problemlerin çokluğu ile ilgili bir olay duyduğumda ya da okuduğumda evlenmeyi düşünmekten vazgeçiyorum. İnşallah, ben anne babasına iyi davranan biriyim. Bunu da anne babamın bana ettikleri duadan biliyorum. Aynı şekilde anne ve babamın bana sende razıyım demelerinden biliyorum. Aynı şekilde Elhamdülillah Allah seninle bizi rızıklandırdı demelerinden biliyorum. Anne babam benim evlenmemi istiyorlar. Ancak evlenmek için harekete geçtiğimde çok şiddetli bir korku hissediyorum. Evlenmeden kendimi daha rahat hissediyorum. Ama anne babamın evliliğimle mutlu olmalarını düşünüyorum. Bu dünyadan istediğim ilk şey namazları nasıl zamanında kılabilirim? ikincisi ise, nasıl anne babama karşı nasıl iyi bir evlat olabilirim?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

,

Şüphesiz şeytanın insanlara kurduğu tuzaklardan biri de batıla girmemek için hakkı terk ettirmesidir. Şerre düşmemek için hayırdan uzaklaştırmasıdır. Bu tür düşünceler şeytan vesveselerindendir. Şeytanın amacı insanı salihlerin yolundan saptırmasıdır. Yüce Allah bize ona tevekkül etmemizi emretmiş ve onun yolunda çalışmamızı ve çaba sarf etmemizi emretmiştir. Yüce Allah bizim kusurlarımızı affetmektedir.

Size tavsiyemiz çocuk terbiyesinde başarısız olmuş kişilere kulak asmamandır. Zira bunu önemsemen seni olumsuz etkileyecek ve bu düşünceden ayrılmanız zor olacaktır. Bilakis olumlu düşüncelerle hayatını kendin bildiğin gibi yaşa. Rasulullah Sallallahu aleyhi vesellem iyimserliği severdi. Dünyada oluşan hayırlı işlerle müjdeli haberleri severdi. Rasulullah Sallallahu aleyhi vesellem’in metodu en mükemmel ve en iyi metottur. Nitekim Rasulullah Sallallahu aleyhi vesellem kadınlarla evlenmiş çocukları olmuştur, evlilik sıkıntılarını görmüş ve çocuk terbiyesinin zorluklarıyla karşılaşmıştır. Şüphesiz zorluklarla karşılaşmak ve evlilik, evlenmeme durumundan daha hayırlı ve daha fazla sevabı vardır. Sende Rasulullah Sallallahu aleyhi vesellem’in metoduna aykırı davranmamaya dikkat et.

Salih bir terbiye vermek, güzel terbiye metodunu öğrenmek için bu konuda çok kitap okumanı tavsiye ederiz. Böylece konuya bilimsel olarak hakim olursun. Zira salih bir aile ve terbiyeli bir nesil yetiştirmeyi başarırsan büyük bir başarı elde etmiş olursun. Ayrıca öldükten sonra sadaka cariye sevabını alırsın. Aişe Radiyallahu anha’dan rivayet edildiğine göre şöyle demiştir: bir gün bir kadın ve onunla birlikte iki kızı evime girip yiyecek istedirler, evimde sadece bir hurma buldum onu da o kadına verdim. Kadın hurmaya ikiye bölüp iki kızına verdi kendisi yemedi. Kadın evimden çıktıktan sonra Rasulullah Sallallahu aleyhi vesellem eve girdi. Olan biteni anlattım. Rasulullah Sallallahu aleyhi vesellem şöyle dedi: “ Her kim böyle kızları olursa onun için ateşten kalkan olur.” Buhari/1418- Muslim/2629

Ukba bin Amir Radiyallahu anhu’dan rivayet edildiğine göre Rasulullah Sallallahu aleyhi vesellem’in şöyle dediğini işitti: “Her kim üç kız çocuğa sahip olur onlara sabır gösterir, yedirir, içirir ve giydirirse kıyamet gününde onun için ateşten kalkan olurlar.” İbn Mace/3669

El İraki Rahimehullah şöyle dedi: hadisten maksat: onların bakımını, nafakalarını üstlenme, eğitimleriyle ilgilenmek, onları zararlı olan şeylerden sakındırmak, ve her türlü ihsanda bulunmak gerektiğinde onlara sert davranmaktır. Ancak insan bunları yaparken niyetini Allah için yapması ve Allah’ın rızasını amaç edinmelidir. İhsanın gereği olarak onlardan dolayı bir sıkıntı hissetmemek tedirgin ve hoşnutsuz olmamak gerekir. Onları bir ağırlık görmemek lazım aksi takdirde ihsana ters düşer.

“onun için ateşten kalkan olurlar” yani cehenneme girmemesine sebep olurlar. Şüphesiz cehenneme girmekten kurtulan cennete girer. Bu ikisi dışında başka kalınacak bir yer yoktur. Böylece Muslim rivayetinde olan cennet vacip olur hadisi ile aynı manaya gelmektedir.

Kız çocukları için bu özellik verilmesinin sebebi; yaratılış açısından zayıf ve tek başlarına müstakil olmamaları ve korumaya ihtiyaç duymaları ve masraflarının fazla olması ve bir çok insana yük olarak görüldüğüdür.

Bu hadis, özel bir olay için söylenmiş olsa da sadece kızlar için özel olmayabilir. Erkek çocuklar için de geçerli olabilir. (Tarh tesrib 7/67

Daha detaylı bilgi için (82968) ve (146150)  nolu soruların cevabına bakınız.