Cuma 19 Ramazan 1445 - 29 Mart 2024
Türkçe

Down sendromu olan birisi için oruç tutmadığında onun için kefaret gerekir mi?

Soru

Down sendromu hastalığına yakalanan ve yeni ergenlik çağına ermiş bir kardeşim var ancak bu kardeşim oruç tutamıyor. Onun yerine fidye vermemiz gerekir mi? Bundan dolayı ne kadar ödememiz lazım?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

,

Birincisi: Down sendromu; zeka geriliği ve fiziksel gelişim bozukluğu açısından çocukların yakalandığı bir hastalıktır. Bu hastalığın belirtilerinden biri de, gözlerin daralması, boyun ve kollarda kısalık ve kasların gevşekliğidir.

İkincisi:

Orucun farz olabilmesi için akıl unsuru önemli bir şarttır. Nitekim Rasulullah Sallallahu Aleyhi Vesellem şöyle buyurdu: Üç kişiden kalem (yükümlülük) kaldırılmıştır: akıllanıncaya kadar deliden, Uyanıncaya kadar uykudakinden, ergenlik çağına erinceye kadar çocuktan.” Ebu Davud/4399

Şayet kardeşiniz, doğruyu yanlışı ayır edemeyecek derecede akli dengesi bozuksa şer’i bakımından sorumlu olmadığı gibi ona oruç farz olmaz ve orucun kazasıda farz değildir. Bunun üzerine fidye ödemek de gerekmez. Çünkü söz konusu kişi şer’i açıdan sorumlu değildir.