Cuma 19 Ramazan 1445 - 29 Mart 2024
Türkçe

Vedâ tavafının, âciz (gücü yetmeyen) kimse ve hayızlı kadın hakkındaki hükmü

Soru

Hayız ve nifas olan kadınlara, âciz (gücü yetmeyen) ve hasta kimseye Vedâ tavafı gerekir mi?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Hamd, yalnızca Allah'adır.

Hayız ve nifas olan kadınlara Vedâ tavafı gerekmez (onlara vâcip değildir). Âciz (gücü yetmeyen) kimseye gelince, bu kimse bir şeyin üzerinde (arabayla) taşınarak tavaf ettirilir. Aynı şekilde hasta da böyledir.

Nitekim Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem- Vedâ tavafı hakkında şöyle buyurmuştur:

لَا يَنْفِرَنَّ أَحَدٌ حَتَّى يَكُونَ آخِرُ عَهْدِهِ بِالْبَيْتِ. [ رواه مسلم ]

"Hiç kimse, son işi Kâbe ile olmadıkça (Kâbe'yi tavaf etmedikçe, Mekke'den) çıkmasın (ayrılmasın)." (Müslim; hadis no: 1327).

Buhârî ve Müslim'in sahihlerinde İbn-i Abbas'tan -Allah ondan ve babasından râzı olsun- sâbit olduğuna göre İbn-i Abbas şöyle demiştir:

أُمِرَ النَّاسُ أَنْ يَكُونَ آخِرُ عَهْدِهِمْ بِالْبَيْتِ، إِلَّا أَنَّهُ خُفِّفَ عَنِ الْمَرْأَةِ الْحَائِضِ. [ متفق عليه ]

"İnsanlar, (Mekke'den ayrılmadan önce) son işleri Beytullah'ı tavaf etmekle emrolundular. Ancak bu tavaf (Vedâ tavafı), âdetli kadından hafifletildi (kaldırıldı)." (Buhârî ve Müslim)

Bu konuda gelen başka bir hadiste, nifas olan kadının (loğusanın), hayızlı kadın gibi kendisine Vedâ tavafı gerekmediğine delâlet etmektedir.

Kaynak: İlmî Araştırmalar ve Fetvâ Dâimî Komitesi Fetvâları; 11/307