Perşembe 16 Şevval 1445 - 25 Nisan 2024
Türkçe

Oruçluyken dudak derisinden küçük bir parça koparıp yutmak

Soru

Sabah namazını kılarken dudağımın derisini dişlerimle kopardım ve ağzıma girdi, oruçlu olduğumu hatırladım, dilimle bulup atmaya çalıştım ancak bulamadım ve salyam akmaması için yutkundum. Bu durumda orucum geçerli mi? O parçacığı atmak için namazı bozup ağzımı çalkalamam gerekir miydi?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Her kim oruçluyken dudak derisinden bir şey koparırsa mutlaka dışarı atması gerekir.

Şayet unutarak yutarsa veya parçayı göremezse veya çıkaramaz ve salyasıyla yutarsa; orucu geçerli olup hiçbir şey yapmasına gerek yoktur. Çünkü her duruma karşı kasıtlı olmadan yutmuştur.

Şayet salyasından ayır edebilir ve bilerek yutarsa orucu bozulur.

Madem bu deri parçasını kasıtlı olarak yutmamışsan bir sakıncası yoktur. Ayrıca bahsettiğiniz durumda namazdan çıkıp ağzı çalkalamanız gerekmez. Bilakis bu sebeple çıkmanız haram olur. Bu konuda vacip olan parmağınızla, mendille veya her hangi bir şekilde uzaklaştırmaktır.