Salı 7 Şevval 1445 - 16 Nisan 2024
Türkçe

İstendiğinde çıkartılabilen deri altına iplere benzer şeylerle dövme yaptırmak

Soru

Vücuda iple dövme yaptırmak, Allah’ın yarattığını değiştirmek ve haram olan hükme girer mi?  Bu yöntem, el ve ayaklarda iğneyi ölü ve şeffaf derinin altından geçirilerek ipleri derinin altına yerleştirilir. Söz konusu uygulama, hiçbir ağrıya neden olmaz ve deride iz bırakmaz. Aynı zamanda yerleştirilen ipler, aynı günde çıkarılabilir. Kalıcı bir şey değildir. Bu uygulama, haram olan dövme ve diğer vücudun tabiatını değiştirme konusuna girer mi?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Bu tür süslenme uygulamalarına sadece aşağıdaki videoya rastladık.

https://www.youtube.com/watch?v=RQ3p490mHog

Şayet anlattığınız konu, videoda görüldüğü gibi iğneyi ölü derinin altından geçirerek kalıcı olmayan iplikleri koymaksa. Bu durum haram olan dövme kapsamına girmez, zararı olmadığı müddetçe bir sakıncası yoktur. (99629) nolu sorunun cevabında (tato) diye bilinen geçici etiketleri, belirli koşullarla caiz olduğunu söylemiştik. Söz konusu uygulama, etiket konusuna benzemektedir. Fakat sorduğunuz iplikli uygulamayla ilgili önemli bir husus bulunmaktadır: şayet iplikler, abdest organları üzerine yerleştirilirse abdest alırken suyun ipliklerin altına inmesine engel teşkil edecek ve uzuvları yıkamak imkansız olacaktır. Şayet durum bu şekilde ise, abdest organlarına bu uygulama yapmak caiz olmaz. Çünkü bu iplikleri her namaz vaktinde alıp tekrar yerleştirmesi makul değildir.