Cuma 10 Şevval 1445 - 19 Nisan 2024
Türkçe

Bayram namazına çıkan kişi, musallada (namaz alanında) iki rekat “tehiyatul mescit” namazı kılması sünnet mi?

Soru

Rasulullah Sallallahu Aleyhi Vesellem’den rivayet edildiğine göre kendisiyle tüm erkek ve kadınlar musallaya (toplum namaz kılma alanına) çıkmışlardır. Böyle bir alana gittiğimizde “tehiyatul mescit” namazını kılmamız sünnet mi değil mi?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Musalla’da oturmadan önce Tehiyatul mescit namazı kılmak sünnet değildir. Çünkü Rasulullah Sallallahu Aleyhi Vesellem ve sahabeleri böyle bir uygulama yapmamışlardır.

Muvaffakiyet Allah’tandır.

Kaynak: İlmi Araştırma ve Fetva Kurulu 7/247