Perşembe 18 Ramazan 1445 - 28 Mart 2024
Türkçe

İslâm\'da zinâ, kumar ve domuz etini yemek niçin haram kılınmıştır?

Soru

İslâm'da zinâ, kumar ve domuz etini yemek niçin haram kılınmıştır?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Müslüman bir şahıstan, herkesçe kabul edilen ve tasdik olunan, âşikâr, söz götürmez ve isbatı gerektirmeyecek kadar açık olan bilgiler konusunda böyle bir sorunun sâdır olması bizi hayrete düşürmüştür. Fakat bu sorunun cevabı çok basittir. O da şudur:Bu şeylerinhepsi (zinâ, kumar ve domuz eti) haramdır. Çünkü kendisine itaat etmemizi farz kılan Allah Teâlâ Kur'an-ı Kerim'de bize şöyle buyurmuştur:

وَلاَ تَقْرَبُواْ الزِّنَى إِنَّهُ كَانَ فَاحِشَةً وَسَاء سَبِيلاً [ سورة الإسراء الآية: ٣٢]

"Sakın zinâya yaklaşmayın.Çünkü o, çok çirkin bir hayasızlık ve çok kötü bir yoldur."Bakara Sûresi:173.

Yine, Allah Teâlâ bize şöyle buyurmuştur:

إِنَّمَا حَرَّمَ عَلَيْكُمُ الْمَيْتَةَ وَالدَّمَ وَلَحْمَ الْخِنزِيرِ وَمَا أُهِلَّ بِهِ لِغَيْرِ اللهِ فَمَنِ اضْطُرَّ غَيْرَ بَاغٍ وَلاَ عَادٍ فَلا إِثْمَ عَلَيْهِ إِنَّ اللهَ غَفُورٌ رَّحِيمٌ[ سورة البقرة الآية: 173]

"O (Allah), size (İslâmî esaslara uygun olarak boğazlanmamış) hayvan leşi, kanı, domuz etini ve Allah’tan başkası adına (Allah'tan başkasının adı anılarak) kesilen hayvanın etini haram kıldı. Kim, (bunlardan yemeye) mecbur kalırsa, (zaruretten fazlasını yiyerek) haddi aşmamak ve (Allah'ın kendisine mübah kıldığı) zaruret miktarını geçmemek kaydıyla bunlardan yemesinde kendisine bir günah yoktur. Zirâ Allah (kullarını) çok bağışlayıcıdır, (onlara) çok merhametlidir."Bakara Sûresi:173.

Yine, Allah Teâlâ bize şöyle buyurmuştur:

(( يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْ إِنَّمَا الْخَمْرُ وَالْمَيْسِرُ وَالأَنصَابُ وَالأَزْلاَمُ رِجْسٌ مِّنْ عَمَلِ الشَّيْطَانِ فَاجْتَنِبُوهُ لَعَلَّكُمْ تُفْلِحُونَ90 إِنَّمَا يُرِيدُ الشَّيْطَانُ أَن يُوقِعَ بَيْنَكُمُ الْعَدَاوَةَ وَالْبَغْضَاء فِي الْخَمْرِ وَالْمَيْسِرِ وَيَصُدَّكُمْ عَن ذِكْرِ اللهِ وَعَنِ الصَّلاَةِ فَهَلْ أَنتُم مُّنتَهُونَ91)) [سورة المائدة الآيتان: 90-91]

"Ey îmân edenler! İçki, kumar, (müşriklerin yanlarında adaklar kestikleri) dikili taşlar, fal ve şans okları, birer şeytan işipisliktir. Bu günahlardan uzak durun ki kurtuluşa eresiniz (cenneti kazanasınız). Şeytan, içki içmek ve kumar oynamakla (bu haramları size süslü göstermekle) sizin aranıza düşmanlık ve kin salmak, sizi Allah’ı anmaktan ve namazdan alıkoymak ister. Artık bunları vazgeçtiniz değil mi?"Bakara Sûresi: 275

Bu sebeple Allah Teâlâ'nın şeriatına inanarak, O'nun sevâbını ümit ederek ve O'nun azabından korkarak, Allah Teâlâ'nın bize haram kıldığı her şeyden sakınmamız ve onlardan uzak durmamız gerekir. Bunun yanısıra Allah Teâlâ'nın, İslâm şeriatında ancak zarar ve fesat olan şeyleri bize haram kıldığına inanmamız gerekir. Bunu ister akıllarımızla idrak etmiş olalım, isterse idrak etmiş olmayalım, Allah Teâlâ'nın şu emrine göre hareket etmeliyiz:

((فَلاَ وَرَبِّكَ لاَ يُؤْمِنُونَ حَتَّىَ يُحَكِّمُوكَ فِيمَا شَجَرَ بَيْنَهُمْ ثُمَّ لاَ يَجِدُواْ فِي أَنفُسِهِمْ حَرَجاً مِّمَّا قَضَيْتَ وَيُسَلِّمُواْ تَسْلِيماً65)) [ سورة النساء الآية: ٦٥]

"Ey îmân edenler! Allah’a itaat edin. Rasûle de (hak olarak getirmiş olduğu şeylere) uyun. (Allah’a isyanı emretmediği sürece) sizden olan (müslüman) idârecilere de itaat edin.Aranızda herhangi bir konuda anlaşmazlığa düşerseniz, gerçekten Allah’a ve âhiret gününe îmân ediyorsanız, o konuda hüküm vermek için, onu Allah’(ın kitâbı Kur’an)a ve elçisi (Muhammed -sallallahu aleyhi ve sellem-’in sünneti)ne götürün. Allah’(ın kitâbı Kur’an)a ve elçisi (Muhammed -sallallahu aleyhi ve sellem-’in sünneti)ne götürmek; sizin için (ayrılığa düşüp görüşlerinizle hareket etmenizden) daha hayırlı, sonuç bakımından da daha güzeldir."Nisâ Sûresi: 59

Kaynak: Şeyh Muhammed Salih El Muneccid