Cuma 10 Şevval 1445 - 19 Nisan 2024
Türkçe

Namazda gözleri yummanın hükmü

Soru

Namazda gözleri yummanın hükmü nedir?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

,

Alimler, ihtiyaç dışında gözleri yummanın mekruh olduğu hakkında ittifak etmişlerdir. El rawd kitabının müellifi bu eylemin, Yahudilerin alışkanlıklarından olduğunu söylemiştir.[1]

Aynı şekilde menar el sebil ve al kafi kitaplarının müellifleri, bu eylemin uyuklama belirtisi olduğunu söylemişlerdir. El ikna kitabının sahibi bu eylemin ihtiyaç dışında olması durumunda mekruh hükmünde olduğunu söylemiştir. (yasak bir şeyden kaçınma vb. gibi durumlarda: çıplak bir kadın gördüğü için gözünü kapatması gibi)[2]

Tuhfetul muluk kitabının müellifi ise ihtiyaç olup olmaması konusunda ayırım gözetmeksizin mekruh olduğunu söylemiştir.[3]

El Kesani: mekruh olduğunu söylemiştir. Çünkü bu konuda, sünnet olan gözleri secde yerine dikme hükmüne aykırı davranmış olur.2 Ayrıca ibadette tüm uzuvların bir katılımı olması gerekir. Aynı şekilde gözlerin de ibadete katılımı olmalıdır. [4]

Meraki el felah kitabının müellifi, yarar (ihtiyaç) olmadığı halde gözleri yummak, mekruh olup bazen de yummak bakmaktan daha iyi olabilir. [5]

En doğrusunu Allah bilir.

İmam El iz bin Abdusselam, fetvalarında ihtiyaç olduğu durumda göz yummanın caiz olduğunu söylemiştir. Örnek: şayet göz yummak namaz kılanın daha huşulu olmasını sağlıyorsa caizdir. İbn kayyım zad el mead’da şöyle yazmıştır: şayet insan gözlerini açmakla daha huşu içinde namaz kılıyorsa bu daha evla olur. Şayet namazdan onu meşgul eden nesnelerin olmasından dolayı gözlerini yumması daha huşuya neden oluyorsa o zaman gözleri yummak mekruh olmaz; bilakis müstehab olabilir. Çünkü bu durum, şeriatın amaçlarına daha yakın olmaktadır. [6]

En doğrusunu Allah bilir.

[1] El rawdul muraba 1/95

[2] El ikna 1/127 – el muğni 30/2

[3] Tuhfetul muluk 1/84

[4] Bedai el sanai 1/503

[5] Meraki el felah 1/343

[6] Zadul mead 1/283

Kaynak: Şeyh Muhammed Salih El Muneccid