Perşembe 18 Ramazan 1445 - 28 Mart 2024
Türkçe

Vesveseyi savmak için sehiv secdesini terk etmek

Yayınlama tarihi : 22-08-2014

Gösterimler : 9382

Soru

Namazda sürekli kendisinde şüphe oluşan bir kimse, kesin olarak inandığı veya tercih ettiği zanna göre hareket eder. Çoğu zaman bu durum tekrar ediyorsa, vesveseyi savmak için sehiv secdesini terk edebilir mi?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Hamd, yalnızca Allah'adır.

Bu soru, değerli âlim Muhammed b. Salih el-Useymîn'e -Allah ona rahmet etsin- arz edilmiş, bunun üzerine o şöyle cevap vermiştir:

"Bu şüpheye aldırış etmesin ve onun için de sehiv secdesi yapmasın. Çünkü çok şüpheler, vesveselere götürür."

Kaynak: Muhammed b. Salih el-Useymîn