Cuma 10 Şevval 1445 - 19 Nisan 2024
Türkçe

Erkeğe iddet vacip olur mu?

Soru

Erkek hangi durumlara iddeti bekler? Bunun hikmeti nedir?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Erkeğin bekleme iddeti yoktur. Bilakis iddet kadınlara özel bir husustur. İddet ister boşanma ister vefat için olsun bu durum sadece kadınlara özeldir. Erkek, dördücü eşini boşadığında boşadığı kadın iddeti sona ermeden beşinci kadınla evlenemez. Aynı şekilde erkek bir kadını boşadığında eşinin iddeti sona ermeden onun kardeşi, halası veya teyzesiyle evlenmez. Ancak bu bekleme süresine iddet denmez.

Erkeğin iddet süresince beklemesi hususunda fıkıh alimleri erkeğin beklemesi vacip olmadığını savunmuştur. Zira erkek eşinden ayrıldıktan sonra kadının iddeti sona ermeden bir engel olmadığı takdirde başka bir kadınla evlenebilir. Fakat boşadığı kadının kardeşiyle evlenmek isterse birinci kadının iddeti sona ermesi gerekir. Veya dördüncü eşini boşarsa, bu kadının iddeti sona ermeden beşinci kadınla evlenemez. Ayrıca görüş birliğiyle rec’i boşanmada beklemesi de vaciptir. Hanefilere göre bain boşanmada da koca bekler. Ancak bu durumlarda erkek evlilikten engellenmesi ona iddet denmez. Her ne kadar iddetin manasında olsa da buna iddet denmez. Çünkü erkek bunun dışında ihram, hastalık vb . hususlarda cinsel ilişkiden engellendiği halde buna iddet denilmez.