Cuma 19 Ramazan 1445 - 29 Mart 2024
Türkçe

Mide Ülserine Yakalanmış Biri Ve Doktorlar Kendisine Oruç Tutmamayı Tavsiye Ediyor

Soru

Sekiz seneden beri mide ülserine yakalanmış biri. Halen de sürekli tedavi devam etmekte. Doktorlar hastalığın artmasından çekinerek oruç tutmamasını kendisine tavsiye ediyor. Bu durumdaki birinin oruç tutmaması caiz olur mu?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

“O kimse orucunu bozabilir ve ona düşen iyileşmesinin umulduğu durumda iyileştikten sonra bunları kaza etmesidir. Ancak meselenin bunun aksine ise olduğu durumda; onun bu hastalıktan iyileşme ihtimalinin pek mümkün olmadığı durumda o kimseye düşen Ramazan ayından her bir gün için bir yoksul doyurmasıdır.” (Fetevâ Şeyh Muhammed bin İbrahim rahimehullah, 4/180)

Allah en iyisini bilir.