Cuma 19 Ramazan 1445 - 29 Mart 2024
Türkçe

İhramdan önce güzel koku sürmek müstehaptır

Soru

İhramdan önce güzel koku sürmenin hükmü nedir?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Hamd, yalnızca Allah'adır.

"İhramdan önce ve boy abdesti aldıktan sonra güzel koku sürmek, sünnettir. Çünkü Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem- ihrama girmeden önce güzel koku sürmüştür.

Nitekim Âişe -Allah ondan râzı olsun- bu konuda şöyle demiştir:

كُنْتُ أطَيِّبُ النَّبِيَّ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ لإِحْرَامِهِ قَبْلَ أَنْ يُحْرِمَ, كاَنَ يُرَى وَبِيصُ الْمِسْكِ فِي مَفَارِقِ رَأْسِهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ وَهُوَ مُحْرِمٌ.

"Ben, Rasûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem-'e ihrama girmeden önce güzel koku sürerdim. Öyle ki Rasûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem- ihramlı olduğu halde miskin parlaklığı saçlarının ortasından görülürdü."