Perşembe 9 Şevval 1445 - 18 Nisan 2024
Türkçe

Akike ve Kurban niyetiyle tek bir kurbanlığı kesmek

Soru

Akike ve Kurban niyetiyle tek bir kurbanlığı kesmek yeterli mi?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

,

Kurban ve akike aynı zamana denk geldiği zaman, kişi çocuğu için kurban bayramında kurban kesmek istemesi konusunda alimler iki görüşe ayrılmışlardır:

Birinci görüş: Maliki, Şafii ve Hanbeli’nin bir görüşüne göre Kurban, akikenin yerini tutmaz. Bu gurubun delili ise: Hem kurbanlık hem de akike her biri farklı bir sebep için meşru olduğu itibarıyla bir diğerinin yerine geçmez. Nitekim temettü ve fidye kurbanlarında da durum aynıdır.

İkinci görüş: Hanefi ve Hanbeli’nin bir görüşüne göre aynı şekilde Hasan el Basri, Muhammed bin Sirin ve Katede’nin katıldıkları görüşe göre: Kurban, akikenin yerine geçerli olur.

Bu görüşün delili: Kurbandan amaç, kesmekle Allah’a yakınlaşmaktır, biri yapıldığı zaman bu amaç yerine getirilir. Nasıl ki mescide giren kimse direk farz namazı kıldığında tehiyetul mescid namazın yerine geçiyorsa burada da kurban akikenin yerine geçerli olur.

İbn ebi Şeybe Rahimehullah El Musannaf 5/534 El Hasan’dan şu şekilde rivayet edilmiştir: Çocuk için Kurban bayramında kurban kesilirse akike yerine geçerli olur.

Hişam ve Bin Sirin şöyle dediler: Kurban, akikenin yerine geçerli olur.

El behuti Rahimehullah, Şerh Muntehe iradet 1/617 kitabında şöyle dedi: “Şayet kurban ve akike aynı zamana denk gelirse kurban veya akike niyetiyle yaparsa diğerinin yerine geçerli olur. Bu durumda bayram, Cuma gününe denk gelirse birinin niyetine yıkanırsa diğerinin yerine de geçerli olduğu bilinmektedir. Aynı şekilde temettü veya kiran haccını yapan kimse kurban gününde kurban keserse vacip olan kurban yerine de geçerli olur.

Sonuç olarak şayet bir kimse kurban bayramında akikeyide niyet ederse geçerli olur.

Fetava şeyh Muhammed bin İbrahim 6/159