Cuma 19 Ramazan 1445 - 29 Mart 2024
Türkçe

Musibetlerin günahlara kefaret olması

Soru

Eşim doğum yapıncaya kadar düzenli namaz kılardı, fakat doğum yaptıktan sonra gevşeklik yapmaya başladı. Nitekim doğum esnasında çektiği acılar günahları affettirdiğini gerekçe gösteriyor. Bu duruma karşı ne dersiniz?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Şüphesiz kadın, diğer ademoğulları gibi başına gelen musibete karşı sabredip sevabını Allah’tan umarsa çektiği musibetlere karşı sevap alır. nitekim Rasulullah Sallallahu Aleyhi Vesellem insana batan bir diken bile günahına kefaret olduğunu söylemiştir. Böylece kişinin başına bir musibet gelip buna karşı sabrederse sabrına karşın sevap alır. Her durumda musibetler günahlara kefarettir. Özellikle kişinin musibetlere karşı sabır göstermesiyle birlikte daha büyük sevaplara ulaşır. Bu bağlamda kadın doğum yaptığında çok acı çeker. Şayet kadın sabreder ve sevabını Allah’tan beklerse sevapları artar ve günahları affedilir.

En iyisini Allah bilir.

Kaynak: Kaynak: Şeyh İbn Useymin Fetvaları / Davet dergisi sayı 1789. S. 61