Pazar 19 Şevval 1445 - 28 Nisan 2024
Türkçe

Banka Aracılığıyla Taksitli Ev Satın Almak

Soru

Babam vefat etti ve artık kardeşlerimden ben sorumluyum. Kirada oturuyoruz, ev sahibi bizi çıkarmaya karar verdi, bulunduğum yerde İslami banka yok

Faizli bankadan taksitli ev satın alırsak haram olur mu?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Birincisi: Banka aracılığıyla mal almanın iki yöntemi mevcuttur.

İlki: Banka sadece finans sağlar yani banka eşyanın parasını müşteriye borç olarak verir veya onun yerine ödeme yapar. Bunun karşılığında müşteri bankaya borç aldığı miktarıyla birlikte fazlalığı iade eder. Örnek satın aldığı eşyanın tutarı 1000 TL ise 1200 TL taksitli olarak iade eder. Bu yöntem faizle borçlanma olduğu için haramdır.

Diğeri: Banka gerçek bir şekilde eşyayı alır. Daha sonra müşteriye taksitli bir şekilde satar. Bu durumda sakınca yoktur. Buna Murabaha alışverişi denilir. Fakat banka eşyayı almadan müşteri ile sözleşme yapması caiz değildir. Çünkü bir kimse sahip olmadığı bir şeyi satması yasaklanmıştır. Ancak müşteriden alacağına dair söz alabilir. Fakat bu söz müşteriyi alıma mecbur kılmaz.

Bunun üzerine şayet banka evi satın alıp sonra sana taksitle satıyorsa bu durumda sakınca yoktur. Ancak satın almayıp sadece sana karşılığını verir veya senin yerine ödeme yapar daha sonra senden taksitli bir şekilde tutarın üzerinden tahsil ediyorsa bu haram olan faizdir.

İkincisi:

Kardeşlerin bulunduğu durum ve konuta ihtiyaç duymaları konusu faizin helal sayılacağı zaruri bir durum değildir. Çünkü bu zorunluluğu kira ile gidermek mümkündür.