Perşembe 18 Ramazan 1445 - 28 Mart 2024
Türkçe

Aşure yemeğinden yemek ve doğum gününe özel yemekler yapmak

Soru

Aşure yemeğinden yemek bidat mi? Aşure yemeğini bir gün önce veya bir sonra yersem yine bidat sayılır mı? Doğum gününü kutlamaksızın güne özel bol meyve ve tatlı hazırlamanın hükmü nedir?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Birincisi:

Şayet bu aşure yemeği, Şiaların kendini dövme gibi çirkin eylemlerle birlikte olan bir yemek se şüphesiz bu yemek bidat olur. Müslüman olan kimse bu tür şeylere katılmaması gerekir. Bu konuyla ilgili (102885) nolu sorunun cevabında Bin Baz Rahimehullah' tan bilgiler aktarmıştır.

Ancak yemekle birlikte böyle çirkin şeyler yoksa sadece yemek yemekte bir sakınca yoktur. Ve yemek bidat olmaz.

Hatta bir çok ilim ehli, aşure gününde kendine ve ailesine bol yemekler hazırlaması tavsiye edilmiştir. zira bu konu ile ilgili bir takım hadisler rivayet edilmiştir ancak hepsi zayıftır.

İkincisi:

Kişinin kendi doğum gününü kutlaması çirkin bir bidattır. Bununla ilgili detaylı bilgi (1027) nolu sorunun cevabına verilmiştir. Doğum gününde farklı ve özel yemekler hazırlamak meyve ve tatlı tüketmek o günü kutlama ve yüceltme anlamına gelir. Bunu yapmamak gerekir.