Cuma 19 Ramazan 1445 - 29 Mart 2024
Türkçe

İtaat ancak meşru konularda vaciptir

Soru

Bir erkek, eşine haram olan bir şeyin yapmasını emreder, kadın bunu yapmadığı takdirde erkek eş onu boşayacağını söyleyerek tehdit ederse kadın bu durumda ne yapması gerekir?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Her şeyden önce bilmemiz gerekir ki; Allah’a isyan içeren konularda hiç kimseye itaat yoktur. Resulullah sallahu aleyhi ve sellemin şöyle buyurmuştur: “Allah'a isyan olan yerde hiç kimseye itaat yoktur. İtaat ancak meşru olanda gerekir.” Haram meşru şeylerden değildir. Eğer bir kimse karısını haram olan bir şeyi yapması için tehdit ederse bu eşi için bir kötülüktür. Eğer yapmazsa eşi onu boşayacak. Kadın, eşine nasihat vermesi ve haram olduğunu açıklayıp bu haramı yapmanın caiz olmadığını açıklayarak bundan kaçınması içn öğüt verir.

Ancak kadın, kendisinden ne tür bir haramın yapılmasını istendiğini ve bunun ne derecede haram olduğunu açıklaması gerekir. Söz konusu haram olan şeyi söylemesi gerekir ki cevap açık ve anlaşılır olsun. Fakat asıl olan şu ki haram konularda itaat edilmez. Allah'a isyan olan yerde hiç kimseye itaat yoktur.

Bu kadının haramı işlemekten uzak durması gerekir. Allah’a itaat eşine itaatten önce gelir. Bu kadının bununla mücadele edip karşılığını Allah’tan beklemesi gerekir. Allah’a yönelmesi gerekir. Bolca dua etmesi gerekir. Allah’tan eşine hidayet vermesi ve böyle işlerden uzaklaşması için dua etmesi gerekir. Şüphesiz ki dua çok büyük bir silahtır. Yüce Allah isteyeni boş çevirmez.

Eğer imkânı varsa eşine bu konu ile ilgili kitap ve ya kasetler alır.  Ayrıca bu konuda Allah’a tevekkülden sonra bir akrabasından veya o şehirde yaşayan ilim sahibi birinden v.b kocasına nasihat etmesi için yardım alır. Kocasını Allah’a yönlendirir ve Allah’tan korkması için uyarır. Eğer Allah için bir şeyi terk ederse Allah’ın ona daha hayırlı olanı vereceğini söyleyerek doğruya teşvik eder.

Allah en iyisini bilir.

Kaynak: Şeyh Dr. Halid el Muşayqih