Cumartesi 18 Şevval 1445 - 27 Nisan 2024
Türkçe

Yapay Tırnaklarla Abdest Almak Ve Namaz Kılmak

Soru

Vücutta kalsiyumun azlığı nedeniyle tırnaklarım sürekli kırılıyor. Bunun üzerine yapay tırnak takıyorum. Bu şekilde abdest almak ve namaz kılmak caiz mi?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Vücutta kalsiyumun azlığı nedeniyle tırnakların sürekli kırılması nedeniyle yapay tırnak kullanmanız caizdir. Ancak süs ve güzellik için bu tür tırnakları takmanız caiz değildir. Daha detaylı bilgi için (21724 ) nolu sorunun cevabına bakınız.

Bu tür tırnaklarla namaz kılmanın bir sakıncası yoktur. Ancak abdest ve gusül esnasında bunların çıkarılması gerekir ki su vücudun tümüne ulaşsın.

Daimi fetva kurulu fetvalarında 5/218’de şöyle geçmektedir: Şayet boya tırnak üzerinde bir tabaka oluşturursa bu boya giderilmeden abdest geçerli olmaz. Fakat kına gibi bir tabaka oluşturmuyorsa abdest geçerlidir. Bu bağlamda yapay tırnakların çıkarılması evladır.