Salı 9 Ramazan 1445 - 19 Mart 2024
Türkçe

Kendisinden fasit kan geldiği halde, hayız kanı geldiğini zannederek Vedâ tavafını yapmayan kadın

Soru

Bir kadın, Vedâ tavafını yapmak istediğinde kendisinden kan geldiğini görünce, bunun, hayız (âdet) kanı olduğunu zannederek yolculuğa çıktı. Memleketine döndükten sonra hâmile olduğu ve kendisinden gelen kanın fâsit kan olduğu anlaşıldı.
Bundan dolayı bu kadına bir şey gerekir mi?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Hamd, yalnızca Allah'adır.

Değerli âlim Muhammed b. Salih el-Useymîn'e -Allah ona rahmet etsin- bu soru arz edilmiş, bunun üzerine o şöyle cevap vermiştir:

"Bundan dolayı bu kadına bir şey gerekmez. Allah Teâlâ en iyi bilendir."

Kaynak: Muhammed b. Salih el-Useymîn