Perşembe 16 Şevval 1445 - 25 Nisan 2024
Türkçe

Yapılan test sonucu tedavi edilebilir kısır olduğunu öğrendi, bu bilgiyi nişanlısıyla paylaşması gerekir mi?

Soru

Nişanlık döneminde evlilik öncesi tıbbi test yaptırdım. Doktor benim kısır olduğumu fakat tedavisi olduğunu söyledi. Bu durumu nişanlıma söylemek zorunda mıyım?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Alimler, kısırlığın evlilik kusuru olup olmadığı konusunda iki görüş bildirmişlerdir:

Birinci görüş: Kusur sayılmaz. El Hasan El Basri hariç tüm ilim ehlinin cumhuru bu görüştedir. İmam Ahmed’e göre erkek, evlenmeden önce kısır olduğunu belirtmesi mustehaptır.

İkinci görüş: Bir eşi diğer eşe karşı olumsuz gösteren ve uzaklaştıran ayrıca evlilik gereği eşler arasından şefkat ve sevgi oluşmasına engel olan her türlü kusur, evliliği fesh etme seçeneği verir. İbn Kayyım Rahimehullah bu görüşte olup asrın alimlerinden İbn Useymin de bu görüştedir. Böylece her iki eş karşı tarafın kısırlık kusuru nedeniyle evliliği sonlandırabilirler.

Evlilikte kusurun kriteri, evlilik amacını yerine ulaştırmayan her unsur meşru bir kusur olarak kabul edilir. Evliliğin en önemli amaçları cinsel ilişki, hizmet ve doğurganlıktır… bu unsurlardan biri bulunmadığı takdirde meşru bir kusur sayılır. (el Şerhulmumti 12/220) (43496)  nolu sorunun cevabından belirtildiği gibi bu görüş, tercihli olan görüştür.  Bununla birlikte söz konusu kusur, tedavi edilip giderilebiliyorsa bunu haber vermek zorunlu değildir. Bu konu (111980) nolu sorunun cevabında açıklanmıştır. Fakat (doğurganlık) konusunun ciddiyeti ve riski açısından karşı tarafa açıkça belirtmek gerekir. Zira çocuklar evliliğin temel amaçlarındandır.

Diğer taraftan insan kendisinden böyle bir bilginin gizlenmesini istemiyorsa, başkasına da gizlemesi doğru değildir. İnsan, kendisiyle nasıl davranılmasını istiyorsa o şekilde davransın.