Salı 9 Ramazan 1445 - 19 Mart 2024
Türkçe

CENAZE NAMAZININ KILINIŞ ŞEKLİ

Soru

Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem-'den sâbit olduğu gibi cenaze namazının kılınış şeklini bana açıklamanızı ricâ ediyorum. Çünkü birçok insan cenaze namazını nasıl kılınması gerektiğini bilmiyor.

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem- ve ashâbı -Allah onlardan râzı olsun-cenaze namazının kılınış şeklini bize açıklamışlardır.

Cenaze namazı şöyle kılınır:

1. Önce tekbir alır. Sonra Euzû Besmele çeker ve Fâtiha sûresini, kısa bir sûreyi veya bazı âyetler okur.

2. Sonra tekbir alır ve namazın son oturuşunda yaptığı gibi, salavât duâlarını okur.

3. Sonra tekbir alır ve ölü için duâ eder. Bu arada şu duâyı okuması daha fazîletlidir:

اَللَّهُمَّ اغْفِرْ لِحَيِّناَ، وَ مَيِّتِناَ، وَ شاَهِدِناَ، وَ غاَئِبِناَ ، وَ صَغِيرِناَ وَ كَبِيرِناَ، وَ ذَكَرِناَ وَ أُنْثاَناَ. اَللَّهُمَّ مَنْ أَحْيَيْتَهُ مِنَّا فَأَحْيِهِ عَلىَ اْلإِسْلاَمِ،وَ مَنْ تَوَفَّيْتَهُ مِنَّا فَتَوَفَّهُ عَلىَ اْلإيِمَانِ، اَللَّهُمَّ اغْفِرْ لَهُ وَارْحَمْهُ، وَعاَفِهِ، وَاعْفُ عَنْهُ وَأَكْرِمْ نُزُلـَهُ، وَوَسِّعْ مُدْخَلَـهُ، وَاغْسِلْهُ بِالْمَاءِ وَالثَّلْجِ وَالْبَرَدِ، وَنَقِّهِ مِنَ الْخَطاَياَ كَماَ يُنَقَّى الثَّوْبُ الأَبْيَضُ مِنَ الدَّنَسِ، اَللَّهُمَّ أَبْدِلْهُ داَراً خَيْراً مِنْ دَارِهِ، وَأَهْلاً خَيْراً مِنْ أَهْلِهِ، اَللَّهُمَّ أَدْخِلْهُ الْجَنَّةَ، وَأَعِذْهُ مِنْ عَذاَبِ الْقَبْرِوَمِنْ عَذَابِ النَّارِ، وَافْسَحْ لَهُ فيِ قَبْرِهِ وَنَوِّرْ لَهُ فِيهِ، اَللَّهُمَّ لاَ تَحْرِمْناَ أَجْرَهُ وَ لاَ تُضِلَّناَ بَعْدَهُ

“Allahım! Dirimize ve ölümüze, hazır olanımıza ve olmayanımıza, küçüğümüze ve büyüğümüze, erkeğimize ve kadınımıza mağfiret eyle. Allahım! Bizden kimi yaşatırsan, onu İslâm üzere yaşat. Kimi de öldürürsen, onu îmân üzere öldür. Allahım! Onu bağışla ve ona merhamet et. Ona âfiyet ver ve onu affet. Onu hoş karşıla ve yerini genişlet. Onu, beyaz elbisenin kirden temizlendiği gibi günahlardan temizle. Allahım! Ona, evinden daha iyi bir ev, âilesinden daha hayırlı bir âile ver. Allahım! Onu cennete koy. Onu kabir azabından ve cehennem azabından koru.Müslim, (2/663).

 Kabrini genişlet ve onu orada nurlandır.”Müslim, (2/634).

Allahım! Onun ecrinden bizi mahrum etme ve bizi ondan sonra saptırma.”İbn-i Mâce, (1/480), Ahmed (2/368); Bkz. Sahih-i İbn-i Mâce, (1/252).

Bütün bu duâlar, Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem-'den bilinip ezberlenmiştir. Bu duâlardan başka duâlarla duâ ederse, herhangi bir sakıncası yoktur.

Örneğin şöyle duâ edebilir:

اَللَّهُمَّ عَبْدُكَ وَابْنُ أَمَتِكَ إِحْتاَجَ إِلىَ رَحْمَتِكَ، وَ أَنْتَ غَنِيٌّ عَنْ عَذَابِهِ إِنْ كـاَنَ مُحْسِناً فَزِدْ فيِ حَسَناَتِهِ وَ إِنْ كاَنَ مُسِيئاً فَتَجاَوَزْ عَنْ سيئاته، اَللَّهُمَّ اغْفِرْ لَهُ، اللَّهُمَّ ثَبِّتْهُ بِالْقَوْلِ الثَّابِتِ

“Allahım! Bu kulun eğer iyilik sahibi ise onun iyiliklerini artır. Eğer günahkâr ise, günahlarını bağışla. Allahım! Onu bağışla ve (hak üzere) sabit kıl.”

Peygamber-sallallahu aleyhi ve sellem- ölünün defnini bitirince başında durur ve şöyle derdi: “Kardeşiniz için bağışlanma isteyin ve onun için sebat dileyin. Çünkü o şu anda sorguya çekiliyor.” Ebu Dâvud, (3/315); Hakim, sahih olduğunu söylemiş, İmam Zehebi de ona muvafakat etmiştir. (1/370)

4. Sonra dördüncü tekbiri getirir ve biraz bekler, ardından sadece sağına olmak üzere bir defa "Esselâmu Aleykum ve Rahmetullah" diyerek selâm verir.

Kaynak: Abdulaziz b. Abdullah b. Baz, "Mecmu'u Fetâvâ ve Makâlât Mutenevviah", cilt:13, sayfa:141