Cuma 17 Şevval 1445 - 26 Nisan 2024
Türkçe

Yapay oksijen teneffüs etmek orucu bozar mı?

Soru

Nefes zorluğu çeken bazı hastalar, (Ramazan'da) oruç sırasında yapay oksijen solunumuna gerek duymaktadırlar.
Bu yapay solunumun oruca bir etkisi (zararı) var mıdır?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Bazı hastalara verilen oksijen gazı, orucu bozmaz. Çünkü bu oksijen gazına başka hiçbir madde ilave edilmemektedir. Dolayısıyla bu gazın hükmü, doğal havayı teneffüs etmekle aynı hükümdedir.

Bunun içindir ki İslâm Fıkıh Konseyi'nin aldığı bir kararda şöyle belirtilmiştir:

"Aşağıdaki zikredilenler, orucu bozan şeylerden sayılmaz: ... Oksijen gazı..." (Bkz: İslâm Fıkıh Konseyi Dergisi, sayı: 454, tarih: 10.02.1996. Dr. Ahmed Halil, Günümüzde Orucu Bozan Şeyler, s: 50)