Cuma 10 Şevval 1445 - 19 Nisan 2024
Türkçe

Vakfettiğini Geri Almak

Soru

Bir kişi, sağlığında sahip olduğu geniş bir araziyi mezarlık olması için vakfetti. Ancak şu ana kadar hiç defin yapılmadı, vakfeden kimse emekli oldu ve evi ile bu arsa dışında varlığı yok. Çocukları için bu vakfı veya vakfın bir bölümünü geri alabilir mi?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Vakfedilen bir şeyi veya bir kısmını geri almak caiz değildir. Sadece vakfedildiği amaç doğrultusunda faydalanabilir. Mezarlık için ihtiyaç duyulursa kullanılır. İhtiyaç duyulmazsa satılır ve mezar olarak kullanılacak başka yerde yer alınır. Yetkili yargıcın bilgisi dışında tasarrufta bulunamaz çünkü mülkiyetinden çıkmıştır. Maddi durumunun kötü olması vakfettiğini geri almana bir neden olamaz. Allah senin verdiğinden daha hayırlı bir karşılık vereceğini umarız.

(Daimi Bilimsel Araştırma ve Fetva Kurulu 3/23)